Instalacje, Porady

Częsty problem: zatkana rura kanalizacyjna

Zatkana rura kanalizacyjna

Zatkana rura kanalizacyjna

Problem z zatkaną rurą kanalizacyjną pojawia się zwłaszcza tam, gdzie instalacja nie została wykonana w sposób prawidłowy, chociaż nie jest to regułą. Zator może być również wynikiem nieumiejętnego korzystania z umywalek i zlewozmywaków, do których trafiają resztki jedzenia, gorące tłuszcze i fusy z kawy czy herbaty. Przyczyną zatoru może być również… środek do udrażniania rur. Wystarczy, że do odpływu trafi nadmierna ilość granulatu, która dodatkowo zostanie zalana zimną wodą.

Jak zapobiegać zapychaniu się rur kanalizacyjnych?

Przede wszystkim wykonanie kanalizacji należy powierzyć specjalistom w tej dziedzinie. Oni zajmą się doborem odpowiednich materiałów, w tym rur kanalizacyjnych i zamontują je tak, by nieczystości musiały pokonać jak najkrótszą i możliwie najprostszą drogę do przydomowej oczyszczalni ścieków bądź kanalizacji miejskiej.

Kolejną kwestią jest dbałość o to, co trafia do odpływu. Przede wszystkim chemię domową stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Dotyczy to m.in. proszków do prania – jeśli wsypiemy go zbyt dużo, nie rozpuści się, a co za tym idzie – zanieczyści pralkę, a następnie rury kanalizacyjne.

Brudne naczynia w zlewie

Przed włożeniem brudnych naczyń do zlewu, usuwamy z nich resztki pożywienia. Chodzi zwłaszcza o takie rzeczy, które nie od razu ulegają rozkładowi. O ile okruszki chleba rozmiękną i rozpadną się we wodzie, o tyle kawałki wędlin czy warzyw długo pozostaną całością. Do odpływu pod żadnym pozorem nie wylewamy również gorącego tłuszczu. W rurach stopniowo będzie tracił temperaturę i z postaci płynnej zamieni się w stałą. Powstanie trudna do przebicia masa, do tego bardzo lepka, przyciągająca wszelkie zanieczyszczenia.

Oczywiście warto wdrożyć także inne działania profilaktyczne, tj. raz na jakiś czas zastosować środek (naturalny bądź chemiczny), którego zadaniem jest usunięcie z rur zalegających resztek jeszcze zanim utworzy się tam zator.

Zatkana rura kanalizacyjna – co robić?

Rozwiązań jest wiele, a jednym z najprostszych jest wykonanie mikstury z sody oczyszczonej i octu. Bezpośrednio do odpływu wsypujemy sodę oczyszczoną, zalewamy ją octem i odpływ przykrywamy. Po upływie 30 minut zalewamy wszystko wrzątkiem. Podobne działanie mają gotowe środki do udrażniania rur, które kupimy w każdym sklepie z kosmetykami i chemią. Zwykle występują w postaci płynnej bądź też w postaci granulatu.

Jeżeli powyższe metody zawodzą, przychodzi pora na użycie spirali (żmijki). W niektórych gospodarstwach domowych, w których problem zatkanej rury nawraca, korzystanie ze spirali nie jest niczym nadzwyczajnym. W innych konieczne jest wezwanie hydraulika, który samodzielnie przystąpi do udrażniania rur za pomocą spirali.