Lifestyle, Porady

Zalety własnej studni głębinowej

old wet cast iron water pump in garden

Studnia głębinowa umożliwia korzystanie z wód głębinowych znajdujących się pod nieprzepuszczalnymi warstwami ziemi. Studnia powstaje w wyniku wiercenia, co oznacza, że jest otworem sztucznym, wydrążonym przez człowieka. Wykonaniem otworu i umieszczeniem w nim pompy głębinowej zajmują się profesjonalne firmy. Inwestycja jest znacznie poważniejsza aniżeli w przypadku kilkumetrowej studni kopanej, jednak gotowa studnia głębinowa ma znacznie więcej zalet.

Jak przebiega wiercenie studni głębinowych?

Firmy, które oferują wiercenie studni głębinowych, przygotowują otwór i montują w nim osprzęt za pomocą różnych metod. Wiele zależy od tego, na jakim terenie powstaje studnia, jaką ma mieć głębokość i do jakich celów będzie wykorzystywana. To prawda, że na wykonanie studni głębinowej zazwyczaj decydują się ci, którzy zakupili działkę budowlaną bez możliwości podłączenia do sieci wodociągowej, ale brak wody na działce nie jest jedynym powodem, dla którego inwestorzy poszukują wód głębinowych. Bywa i tak, że studnia głębinowa powstaje z myślą o działalności gospodarczej lub działalności rolniczej.

Studnie głębinowe mają różną głębokość. Na wykonanie tych naprawdę głębokich należy uzyskać pozwolenie. Studnie płytsze, tj. o głębokości nieprzekraczającej 30 metrów, można wykonać bez pozwolenia, pod warunkiem że moc takiej pompy i dobowy pobór wody nie będą wyższe, niż określono w przepisach. W przypadku studni głębinowej bez pozwolenia dobowy pobór wody nie powinien przekraczać 5m3.

Chcąc dowiedzieć się więcej na temat powstawania studni głębinowej, warto prześledzić informacje, jakich udzielają firmy realizujące takie inwestycje na co dzień. Wpisując w wyszukiwarkę hasła kopanie studni głębinowych łódzkie, albo wiercenie studni łódzkie, dotrzemy do firm zajmujących się wykonywaniem studni głębinowych na terenie województwa łódzkiego. Przedstawicieli wybranej firmy warto zaprosić na działkę, na której chcielibyśmy wywiercić studnię głębinową. Podczas spotkania poznamy możliwości terenu, a także zalety studni głębinowej o określonej głębokości.

Dlaczego warto zainwestować we własną studnię głębinową?

Własna studnia głębinowa to niezależność. Dostawy wody nie są uzależnione od działania wodociągu. Posiadacze studni głębinowej nie muszą martwić się spadkami ciśnienia w sieci wodociągowej i nagłym brakiem wody. Nie muszą śledzić informacji o planowanych modernizacjach i przerwach w dostawie wody, ani komunikatów sanepidu.

Korzystanie z wód głębinowych jest bezpłatne, tymczasem za wodę z sieci wodociągowej musimy zapłacić. To prawda, że pompa głębinowa pobiera energię, ale są to niewielkie koszty. Tym mniejsze, im lepiej urządzenie zostało dostosowane do potrzeb inwestycji.

Woda ze studni głębinowej jest czysta i zdatna do spożycia. Oczywiście musi przejść różnego rodzaju badania, ale i bez nich łatwo wywnioskować, że woda znajdująca się w głębi ziemi, daleko pod warstwami nieprzepuszczalnymi, jest znacznie czystsza od wód powierzchniowych, jakie znajdują się w studni kopanej. Nie docierają do niej zanieczyszczenia z powierzchni ziemi.