Porady

Zalety kotłów na pellet

Pellet to czyste i ekologiczne paliwo grzewcze, umożliwiające ekonomiczne i wygodne ogrzewanie budynków mieszkalnych (i nie tylko). Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj jakość opału, a także rodzaj urządzenia wykorzystywanego do spalania pelletu. Urządzeń tych jest na polskim rynku naprawdę wiele, przez co ich ceny również są mocno zróżnicowane.

Czym wyróżniają się kotły na biomasę?

Budowa kotła na biomasę jest zupełnie inna niż budowa zwykłego pieca węglowego. Przede wszystkim nie sposób, by piec węglowy sam pobierał sobie opał. Kawałki węgla kamiennego są zbyt duże, często mają różną wielkość i nieregularny kształt. Poza tym w takich piecach często spala się również drewno, a to oznacza, że trzeba je dorzucać do paleniska ręcznie.

Tymczasem kotły na pellet wyposażone są w podajnik, przez co same pobierają sobie odpowiednią ilość opału. Pojemnik na opał wystarczy uzupełnić raz na kilka dni, czasem raz na tydzień – zależy, z jaką intensywnością ogrzewamy budynek i jak duży jest ten pojemnik. Jeśli omawiamy zalety kotłów na pellet, koniecznie musimy wspomnieć właśnie o tym, że nie wymagają ciągłego „pilnowania” ognia i dosypywania opału. Oznacza to, że piec może działać również wtedy, gdy nikogo z domowników nie ma w budynku. Ogień nie wygaśnie także nocą.

Łatwe sterowanie pracą kotła grzewczego

Kotły ze średniej i wyższej półki cenowej wyposażone są w innowacyjne systemy, które umożliwiają sterowanie urządzeniem na odległość. Oznacza to, że przebywając poza domem, możemy ustalić, o której godzinie piec ma się uruchomić i jaka ma być temperatura w budynku. Kocioł potrafi uruchomić się automatycznie – nie trzeba podchodzić do niego z zapalniczką w ręku.

Sterowanie pracą urządzenia jest naprawdę proste. Obsługą może zająć się każdy z domowników, nawet jeśli nie ma zmysłu majsterkowicza i niezbyt pewnie czuje się w pobliżu nowoczesnych urządzeń sterowanych komputerowo.

Wysokokaloryczne paliwo do kotłów na biomasę

Mówiąc o zaletach kotłów na biomasę, koniecznie należy wspomnieć o ich wysokiej sprawności. Kotły, jeśli użytkowane w nich paliwo spełnia normy jakości, działają z dużą mocą, umożliwiając dokładne spalanie opału i oddając do pomieszczeń odpowiednią ilość ciepła.

Jakoś opału nie jest tutaj bez znaczenia. Niestety na rynku wciąż pojawiają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy w niskiej cenie oferują pellet z chemicznymi domieszkami bądź drewnopodobnymi dodatkami. Tymczasem dobrej jakości paliwo do kotłów na biomasę jest wysokokaloryczne, co w zestawieniu z atrakcyjną ceną sprawia, że umożliwia ekonomiczne ogrzewanie pomieszczeń.

Czystość kotłów na pellet

Ogrzewanie węglem, węglem typu ekogroszek, a nawet drewnem bywa kłopotliwe, ponieważ produkty te brudzą. Węgiel wszędzie zostawia ciemny osad i pyli podczas przesypywania, natomiast drewno potrafi się kruszyć na podłogę. Tymczasem pellet wykorzystywany w kotłach na biomasę jest paliwem niezwykle czystym. Pellet nie brudzi i nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. Do tego pakowany jest w wygodne worki, ułatwiające jego przechowywanie.