Lifestyle, Porady

Wybór koloru przewodniego

Wybór koloru przewodniego na wesele

Organizując przyjęcie weselne trzeba zadbać o odpowiednie dekoracje oraz zdecydować się na jeden kolor przewodni, w którym zostanie stworzona cała aranżacja. Dzięki temu wszystkie elementy kompozycji będą ze sobą współgrać. Niestety wybór jednego odcienia może sprawić mnóstwo problemów, zwłaszcza gdy nie mamy w tej kwestii żadnego doświadczenia. Postanowiliśmy zatem doradzić Wam jak to zrobić. Poniżej zamieszczamy kilka porad, które na pewno Wam w tym pomogą.

  1. Weź pod uwagę porę roku i charakterystyczne dla niej kwiaty. Większość wesel odbywa się w lecie i na jesień, ale coraz popularniejsze stają się także zaślubiny wiosną i zimą. Planując uroczystość należy wziąć pod uwagę porę roku, w jakiej będzie się odbywać i dopasować do niej kolory. Pary, które zamierzają pobrać się wiosną powinny postawić na pastele np. miętę, pudrowy róż, delikatny fiolet czy odcień morelowy. Sięgnąć należy także po charakterystyczne dla tej pory roku kwiaty i wykonać z nich bukiet. W przypadku wesel odbywających się w porze letniej, najlepiej postawić na takie barwy jak: żółć, czerwień, soczysta zieleń, pomarańcz. Ich odcień musi być intensywny. Jeżeli wydają się Wam zbyt odważne, to bez problemu możecie je zestawić z bielą lub ecru. Z kolei narzeczeni zamierzający przysięgać sobie miłość w miesiącach jesiennych powinni wybrać ciepłe i intensywne kolory np. złoto, brąz, czerwień czy pomarańcz. Natomiast planując ślub w zimie najlepiej zdecydować się na szarości oraz odcienie srebra i błękitu. Spójność kolorystyczna dekoracji i pejzażu za oknem gwarantuje rewelacyjny efekt, więc warto postawić na sprawdzone rozwiązania.
  2. Zastanów się nad stylistyką kompozycji. To, w jakim stylu zostanie stworzona cała aranżacja jest ogromnie ważne, ponieważ użyte odcienie muszą z nią korespondować. Planując wesele w stylu glamour należy postawić na złoto, srebro, róż i mnóstwo metalicznych akcentów. Z kolei stawiając na styl vintage odpowiedniejsze będą brązy, pomarańcze itp. Gdyby dobrać inne barwy do wyżej wymienionych stylistyk, to efekt z pewnością nie byłby taki, jak oczekiwaliśmy, a na tym nam raczej nie zależy.
  3. Zwróć uwagę na typ swojej urody. Kolor przewodni często pojawia się w ubiorze Panny Młodej i Pana Młodego. Poza tym „otacza” ich w trakcie przyjęcia weselnego, więc dobrze, żeby współgrał z ich typem urody, a więc odcieniem skóry, włosów, kolorem oczu itp. Delikatne blondynki zdecydowanie lepiej będą wyglądać otoczone bielą czy pudrowym różem. Z kolei brunetkom będą pasować intensywne odcienie np. soczysta czerwień lub odważny fiolet.
  4. Oceń kolorystykę wnętrza. Kolor przewodni wesela musi również korelować z odcieniami pojawiającymi się w pomieszczeniu, w którym zostanie zastosowany oraz z jego całościową stylistyką. Weź zatem pod uwagę jakiego koloru są ściany, sufit i podłoga. Jeśli ciemne – lepiej postaw na jasny kolor przewodni, a jeżeli jasne – to na odwrót – zastosuj ciemniejsze barwy.
  5. Postaw na sprawdzoną biel i odcień ecru. Biel i odcień ecru to sprawdzone odcienie, które pasują do każdego wnętrza i doskonale je rozjaśniają. To bezpieczne rozwiązanie, z którego może skorzystać każdy. Co więcej, każdy z nich można połączyć z intensywnym lub pastelowym kolorem, co urozmaici aranżacje. Warto również dodać, że to barwy kojarzone z czystością, szlachetnością i elegancją, więc użyte przy dekorowaniu sali z pewnością zapewnią właściwy efekt.