Lifestyle, Porady

W czym jest przewaga okien drewnianych nad plastikowymi?

Okna plastikowe są wygodne w użytkowaniu i trwałe, dlatego cieszą się obecnie dużą popularnością. Do tego można je nabyć w przystępnych cenach. Mimo to uważa się, że produktem lepszym jakościowo, bardziej luksusowym i z pewnością ciekawszym pod względem estetycznym, są okna drewniane. Jak powstaje takie okno i z czego wynika jego przewaga nad produktem PCV?

Proces powstawania okien z drewna

Drewno to materiał pochodzenia naturalnego. Wszystko co naturalne i ekologiczne, cieszy się obecnie dużym uznaniem, ponieważ planeta ma ogromny problem z zaleganiem ton plastikowych odpadów. Oczywiście do produkcji okien nie można wykorzystać każdego drewna. Musi to być materiał starannie wyselekcjonowany, wolny od pleśni i zabrudzeń, dostatecznie twardy i trwały, a jednocześnie łatwy w obróbce. Do produkcji okien nie wykorzystuje się drewna drzew starszych niż stuletnie. Poza tym nawet starannie wybrane drewno przechodzi selekcję kilkukrotnie. Już po wstępnej obróbce sprawdzany jest układ słojów, eliminowane są kawałki sękate i wszystkie inne, których struktura nie pozwala na wycięcie stosownych elementów.

Z przygotowanych desek i bali wycinane są elementy okien. Obecnie cięcie drewna, zwłaszcza przeznaczonego do masowej produkcji okien, rzadko wykonywane jest ręcznie. Służą do tego wyspecjalizowane maszyny CNC. Tarcica sosnowa, czyli podstawowy produkt oferowany przez tartak, także przygotowywany jest obecnie z dużą starannością. Zwłaszcza jeśli tartak słynie jako producent drewnianych kantówek okiennych. Każdy element musi zostać dokładnie zwymiarowany i wyszlifowany. Drewniane okno powinno zachować naturalny układ słojów, ale w dotyku powinno być gładkie.

Poszczególne elementy z drewna łączy się ze sobą za pomocą kleju. Klej musi być mocny, odporny na trudne warunki atmosferyczne i działanie wody. Musi zapewniać oknom odpowiednią szczelność. Po wyschnięciu i złożeniu ramy okiennej przyłącza się do niej elementy niedrewniane. Następnie następuje impregnacja i kładzenie powłoki.

Kantówki okienne z sosny – zalety okien drewnianych

W ostatnich latach w procesie produkcji okien z drewna nastąpił znaczący postęp technologiczny. Dzięki temu okna z drewna pod niektórymi względami przewyższają okna plastikowe. Wykorzystując wysokiej jakości kantówki okienne z sosny, możemy uzyskać okna o świetnych parametrach termoizolacyjnych. Okna drewniane są wyjątkowo szczelne i świetnie wygłuszają hałasy z zewnętrz. Na uwagę zasługuje ich energooszczędność. Poza tym drewno jest ciepłe i przyjemne w dotyku, czego nie można powiedzieć o oknach produkowanych z tworzyw sztucznych.

Okna drewniane są zabezpieczone w taki sposób, by przy odpowiedniej pielęgnacji mogły służyć w niezmienionym stanie przez wiele długich lat. Nie tracą swoich właściwości, nie odbarwiają się i nie odkształcają. Oczywiście wiele zależy od producenta, niemniej starannie przygotowane okno z drewna jest odporne na wilgoć, mrozy, duże nasłonecznienie. Na uwagę zasługuje również wygląd produktu z drewna. Drewniane ramy są po prostu piękne, a przy tym pasują zarówno do nowoczesnych budynków, jak i budowli starszego typu.