Porady

Uziomy w systemach odgromowych

Uziomy

W naszej szerokości geograficznej wyładowania atmosferyczne nie są szczególnie dotkliwe, choć oczywiście zdarzają się burze i wichury, które wyrządzają wiele szkód, a przede wszystkim wzbudzają ogromny strach. Większość z nas dąży do tego,  by burzę przeczekać w domu, gdzie czujemy najbezpieczniej. Ale czy budynek mieszkalny rzeczywiście jest miejscem bezpiecznym w czasie burzy? Tak, jeśli zamontowano na nim instalację odgromową, w której skład wchodzą wysokiej jakości elementy, np. uziomy.

Instalacje odgromowe na budynkach mieszkalnych

O ile system odgromowy musi pojawić się na budynku użyteczności publicznej, bo tego wymagają przepisy prawa, o tyle z domami jednorodzinnymi sytuacja nie wygląda już tak klarowanie. Decyzja o montażu instalacji odgromowej w większości przypadków leży po stronie właściciela (z wyjątkiem budynków, których wysokość przekracza 15 metrów), ewentualnie zarządcy budynku. A on często z niej rezygnuje, zwłaszcza gdy w okolicy znajdują się wyższe budynki i rosną wysokie drzewa. Sądzi, że piorun uderzy w punkt, który znajduje się powyżej dachu jego budynku. Czy słusznie? Tak naprawdę trudno obliczyć prawdopodobieństwo trafienia pioruna w danym miejscu i jeśli chcemy czuć się w domu naprawdę bezpiecznie, nie warto kusić losu.

Działanie systemów odgromowych

Instalacja odgromowa chroni budynek, jego mieszkańców i wyposażenie, zwłaszcza podłączony do prądu sprzęt RTV/AGD, przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Instalacja ta przejmuje na siebie ładunek wyładowania atmosferycznego i bezpiecznie odprowadza go do gruntu, w którym znajdują się uziomy. Pozostałe elementy instalacji odgromowej znajdują się nad powierzchnią ziemi, w tym oczywiście na dachu.

Systemy odgromowe mogą uchronić budynek przed uszkodzeniem mechanicznym, do którego mogłoby dojść w wyniku gwałtownego uderzenia w powierzchnię dachu. Chronią przed wybuchem pożaru i zniszczeniem mienia. Chronią drogi sprzęt (telewizory, pralki, zmywarki, komputery i szereg innych urządzeń) przed powstaniem nieodwracalnych zniszczeń. Chronią przede wszystkim ludzi, którzy mogliby ulec porażeniu. W instalację odgromową, w której skład wchodzą zwody, przewody odprowadzające i uziomy, zdecydowanie warto zatem zainwestować, zwłaszcza że koszt nie jest wysoki.

Uziomy i inne elementy systemów odgromowych

Instalacje odgromowe wykonuje się na kilka sposobów. Jeśli decyzja o montażu systemu odgromowego zostanie podjęta na etapie budowy domu, można pokusić się o uziomy fundamentowe. Natomiast ci, którzy podjęcie decyzji zostawili na później, w ziemię wkopują uziomy prętowe. Pozostałe elementy instalacji odgromowej to przewody uziemiające, które łączą uziomy z przewodami odprowadzającymi, przewody odprowadzające, które łączą zwody z przewodami uziemiającymi oraz oczywiście zwody, które znajdują się na dachu budynku. Oczywiście kolejność odprowadzania energii pioruna jest odwrotna – od zwodów do uziomów.