Porady

Tapety ścienne

Tapety ścienne

Fototapety i tapety ścienne – rodzaje

Początkowo do wykonywania tapet używano niemal wyłącznie papieru, jednak dość szybko odkryto, że do tego celu nadają się także inne surowce. Nie tylko nadają się, ale sprawiają, że tapety ścienne są trwałe i niezwykle efektowne. Rodzaje fototapet i tapet zostały wyodrębnione właśnie ze względu na rodzaj podłoża, na jakim wykonano nadruk.

Czym tapeta różni się od fototapety?

painter-3177366_640Fototapeta to nic innego jak tapeta z nadrukowaną fotografią. Powstaje nieco inaczej niż tapeta, bo zamiast precyzyjnego nanoszenia wzorków, nanosi się na nią gotowy obraz. Może to być zdjęcie przedstawiające ludzi, przedmioty, zjawiska atmosferyczne i wiele innych. Istotne jest jedynie to, by zdjęcie, z którego wykonuje się fototapetę było fotografią wysokiej jakości.

Fototapeta wygląda bardzo nowocześnie i przykuwa uwagę każdego, kto wejdzie do pomieszczenia. Tapety ścienne nie zawsze dają taki efekt. Niekiedy stosuje się je po prostu zamiast malowania ścian.

Tapety ścienne – rodzaje podłoża

Zarówno tapety ścienne, jak i fototapety mogą być wykonane na takim samym podłożu, jednak nie w każdym przypadku. Fototapeta z zasady jest produktem bardzo trwałym, grubszym od tradycyjnej tapety. Jej zmywanie nie stanowi żadnego problemu, podczas gdy papierowa tapeta nie wytrzymuje spotkania z wodą.

Wysokiej jakości fototapety i tapety ścienne na rozmaitych podłożach znajdziesz na forhomestudio.com

Oprócz papieru, który przez lata był najpopularniejszym surowcem na tapety, możemy wyróżnić:

  • Fizelinę – tapety flizelinowe pozwalają na zamaskowanie nierówności znajdujących się na ścianach. Tapety flizelinowe sprzedają się tak samo dobrze, jak tapety papierowe.
  • Winyl – nazwa jest nieco myląca, ponieważ fototapety wykonywane są na podłożu z fizeliny z dodatkiem winylu. Taki produkt jest niezwykle wytrzymały i dobrze sprawdza się w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka.
  • Lateks – tapety lateksowe wyróżniają się bogactwem barw, dlatego klienci sięgają po nie niezwykle często. Montaż takiej tapety nie jest skomplikowany, dlatego nie wymaga zatrudniania fachowca.
  • Lateks i laminat – takie fototapety mają lateksowa podłoże, które zostało dodatkowo wzmocnione warstwą laminatu. Produkt jest niezwykle wytrzymały, sprawdzi się w ekstremalnych warunkach, nawet w okolicach zlewu czy wanny.
  • Folię samoprzylepną – to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mają ochoty na prace wykończeniowe z użyciem kleju. Folia jest trwała, zwykle wytrzymuje kilkukrotne odklejanie i przyklejanie. Może ozdobić ścianę, a często także meble czy szyby.