Decyzję o tym, jakie schody pojawią się w domu, należy podjąć już na etapie projektowania i budowy budynku, zwłaszcza jeśli mają to być schody z żelbetonu. Schody betonowe są związane konstrukcyjne ze stropem i podciągiem, dlatego nie należy zwlekać z określeniem ich położenia, rozmiaru i kształtu. Wybierając schody drewniane lub metalowo-drewniane, mamy nieco więcej czasu na podjęcie decyzji, bo ich montaż rozpoczyna się zwykle po wylaniu podłóg i położeniu tynków na ścianach. Ale jakie schody do domu są w tej chwili najmodniejsze? Na jakie rozwiązanie warto postawić?

Schody do domu a wystrój wnętrza

Schody wewnętrzne pełnią przede wszystkim funkcję użytkową, tj. umożliwiają poruszanie się pomiędzy kondygnacjami budynku, przy czym wspomniane poruszanie się w górę i w dół powinno być komfortowe i bezpieczne. W przeszłości schody wewnętrzne nierzadko umieszczono w zamkniętej klatce schodowej, gdzie z obu stron otaczały je ściany. Dziś zdecydowanie odchodzi się od takiego rozwiązania i duży nacisk kładzie na estetyczną funkcję schodów w domu.

Im większe pomieszczenie, tym więcej możliwości aranżacyjnych, zwłaszcza jeśli chodzi o schody, kominek i inne elementy znacząco wpływające na estetykę pomieszczenia. W niewielkim pomieszczeniu możemy umieścić schody wąskie i niezbyt okazałe, natomiast w dużych wnętrzach zmieszczą się nawet masywne schody wachlarzowe. Mimo to dziś unika się stosowania takich rozwiązań. Zdecydowanie królują proste formy i lekkie konstrukcje schodów wewnętrznych, które doskonale wpisują się w stylistykę współczesnych wnętrz.

Jakie schody w domu? Przegląd trendów

Schody żelbetonowe

Jeśli chodzi o schody żelbetonowe, w tej chwili dominują dwa rozwiązania. Pierwsze to schody pokryte kamieniem dekoracyjnym albo płytką schodową, przy czym w ten sposób pokrywa się całość schodów, zarówno górną część stopnia, jak i podstopnicę oraz bok schodów, o ile jest widoczny. Do takich schodów montuje się balustradę ze stali nierdzewnej, nierzadko w połączeniu ze szklanymi płytami.  Innym rozwiązaniem jest pokrycie betonowych stopni nieco wysuniętymi do przodu drewnianymi stopnicami. Do tego celu wykorzystuje się twarde gatunki drewna, które nie tracą formy pod wpływem nacisku.

Schody drewniane

W aktualne trendy doskonale wpisują się również schody drewniane. Na rynku dostępne są różnorodne modele schodów wykonanych z drewna (zobacz sklep z schodami), w tym schody proste, schody z pojedynczym zabiegiem, schody młynarskie i inne. Bardzo modne są również schody dywanowe, które wyglądają jak wstęga dywanu spływająca swobodnie z piętra. Jeśli chodzi o kolorystykę produktów drewnianych, w tej chwili modne są schody w kolorze jasnego, ciepłego drewna.

Mówiąc o schodach drewnianych, warto wspomnieć o schodach modułowych, wykonanych z połączenia drewna i metalu. To produkty bardzo lubiane przez właścicieli nowoczesnych mieszkań dwupoziomowych.