Porady

Popularne przynęty wędkarskie

Najpopularniejsze przynęty wędkarskie

Każdy wędkarz wie, że bez przynęty dostosowanej do konkretnego rodzaju ryb nie ma co myśleć o udanych połowach. Jedne okazy lubią robaki, inne z kolei najlepiej biorą na sztuczne przynęty np.  wobblery, więc trzeba mieć na uwadze ten fakt i najlepiej zaopatrzyć się w kilka ich rodzajów. W tym artykule przygotowaliśmy przegląd najpopularniejszych przynęt wędkarskich. Mamy nadzieję, że okaże się dla Was pomocny.

  1. Czerwone robaki – swoim wyglądem przypominają rosówki, jednak są od nich sporo mniejsze. Można je znaleźć w naturalnym nawozie lub kompoście. Stanowią wabik na niemal wszystkie rodzaje ryb. Wyróżniają się dużą ruchliwością w wodzie, co gwarantuje wysoką skuteczność połowów. Wbrew pozorom można je długo przechowywać. Wystarczy stworzyć im do tego odpowiednie warunki np. włożyć do pojemnika z dużą ilością kompostu i codziennie dosypywać świeżą warstwę ziemi. Oczywiście należy im też zapewnić dopływ świeżego powietrza i regularnie zwilżać glebę. Czerwone robaki można kupić w sklepie, ale nie są one tak dobre jak samodzielnie zebrane i pachnące ziemią.
  2. Białe robaki – to najpopularniejszy rodzaj przynęty, na którą można łowić różne gatunki ryb, jednak w szczególności lubią ją płotki i leszcze. Nazwą białe robaki określa się larwy muchy plujki. Najlepiej umieszczać na haczyku po dwa lub trzy, bo wtedy prawdopodobieństwo szybkiego złowienia ryby wzrasta jeszcze bardziej. Bez problemu można je kupić w sklepie wędkarskim i zaprawić ekstraktami zapachowymi np. anyżem, karmelem lub czosnkiem. Najlepsze są te w proszku, bo po zarzuceniu przynęty w wodę, tworzą wokół niej wabiącą chmurkę zapachu. Warto również wiedzieć, że białe robaki trzeba odpowiednio przygotować do użycia. Dzień przed planowanym wyjazdem na ryby należy je odsiać z trocin i włożyć do pojemnika z mąką kukurydzianą lub suchą zanętą, co pozwoli je odtłuścić i pozbyć się z nich zapachu amoniaku. Następnie, jeśli planujemy je długo przechowywać, a nie chcemy by zamieniły się w kastery, czyli bordowe kokony, należy je zalać wodą.
  3. Rosówki – bez problemu można je znaleźć w ziemi np. na łąkach lub trawnikach. Są najaktywniejsze nocą i właśnie wtedy powinno się je zbierać. Należy to robić bardzo cicho i ostrożnie, aby ich nie przerwać. Jeżeli zaś chodzi o ich przechowywanie, to najlepsza jest świeżo zerwana trawa. Lepiej nie umieszczać ich w jednym pojemniku z innymi robakami, bo możemy się bardzo łatwo pozbyć całej naszej kolekcji.
  4. Ochotka – uważana za przynętę doskonałą, którą można stosować przez cały rok. Nazwą tą określane są larwy owadów z rodziny ochotkowatych, które unoszą się nad wodą. Swoim wyglądem przypominają komary, ale w przeciwieństwie do nich nie gryzą. W wodzie, nad którą żyją składają jaja (larwy), które idealnie nadają się na przynętę. Mogą mieć różny kolor, bo ich odmian jest mnóstwo, jednak najlepsze i najpopularniejsze mają czerwoną barwę.
  5. Larwy chruścika – kolejna dość popularna przynęta wśród wędkarzy, stawiana niemal na równi z ochotką. Niestety jest niemal niedostępna w sklepach, więc trzeba się o nią postarać we własnym zakresie. Jak to zrobić? Najlepiej wybrać się do lasu i szukać ich przy gnijących gałęziach lub na kamieniach. Swoim wyglądem przypominają ćmy. Są bardzo kruche, w związku z czym należy bardzo uważać przy ich zbieraniu i zakładaniu na haczyk. Powinno się je przechowywać w kartonowych pudełkach w kształcie domków i zapewnić im dopływ świeżego powietrza.
  6. Ciasta – to przynęta, którą może każdy w domu wykonać samodzielnie. Potrzebujemy jedynie kaszy manny i olejku waniliowego. Sposób jej przygotowania jest bardzo prosty. Do garnka wlewamy ok. 2 szklanek wody, doprowadzamy ją do wrzenia i wsypujemy 2 szklanki kaszy. Po odparowaniu wody, studzimy kaszę, wylewamy na dłonie odrobinę olejku i formujemy z kaszy kulki, które później przyczepimy do haczyka. Prawda, że proste?
  7. Sztuczne muchy – używane do łowienia ryb łososiowatych. To sztuczne przynęty, które swoim wyglądem imitują żywe owady, larwy czy malutkie rybki. Dzieli się je na kilka podrodzajów m.in. nimfy, muchy mokre, muchy suche, streamery i puchowce.
  8. Obrotówki – to rodzaj twardej przynęty sztucznej. Posiada charakterystyczne skrzydełko, które w czasie jej prowadzenia wytwarza sporą falę hydroakustyczną. Dostępna w kilku rodzajach, kształtach, kolorach i rozmiarach.
  9. Wahadłówki – to twarde przynęty zrobione z blachy. Posiadają kotwice, niemniej jednak można dodać do nich także chwost w postaci kawałka czerwonej nici. Niestety to dość trudna w prowadzeniu przynęta, więc chcąc ją umieć dobrze stosować, należy dostatecznie dobrze opanować wybraną przez siebie technikę.
  10. Woblery – idealne do łowienia różnych rodzajów ryb drapieżnych. Swoim kształtem przypominają żywe rybki. Wyposażone w specjalny ster, dzięki któremu mogą pracować na różnych głębokościach. W sprzedaży dostępne są woblery pływające i tonące, które składają się z jednej lub dwóch części, jednak zdecydowanie lepsze są te drugie.
  11. Twistery – to miękkie przynęty wyróżniające się mocną pracą ogonka, pełniącą rolę wabika na ryby. Należy je uzbroić w główki jigowe.
  12. Rippery – miękki rodzaj sztucznej przynęty, która ma udawać ruchy żywej rybki. Rippery robi się z tworzywa sztucznego i zaopatruje w haki do uzbrojenia w główki jigowe. Prowadzi się je specjalną metodą, określaną mianem jigowej.