Porady

Ogrzewanie podłogowe

ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe – co musisz wiedzieć zanim się zdecydujesz?

Ogrzewanie podłogowe – system grzewczy, który z biegiem lat nabiera na popularności. Decydują się na niego zwłaszcza właściciele lokali wzniesionych przy wykorzystaniu nowoczesnych, a więc i energooszczędnych technologii. Jak każde rozwiązanie ma mnóstwo zalet, ale też i kilka wad. Dlatego zanim postanowisz wykonać we własnym domu czy mieszkaniu ogrzewanie podłogowe, powinieneś dowiedzieć się o nim nieco więcej. A ten artykuł ci to umożliwi!

Ogrzewanie podłogowe, czyli nowoczesne rozwiązanie dla twojego domu

Popularna „podłogówka” to system grzewczy, na który składa się wykonana i umieszczona pod podłogą instalacja z rur lub mata grzewcza. Jej koszty eksploatacji są niskie, a ona sama wygodna w użytkowaniu i bezpieczna. Niemniej jej wykonanie jest pracochłonne i kosztowne, dlatego zanim zdecydujesz się ją położyć, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

  • Wykonanie ogrzewania podłogowego powinno się zaplanować jeszcze na etapie budowy domu czy nieruchomości z mieszkaniami. Dzięki temu można przygotować pod niego wylewkę, warstwę izolacyjną i ustalić ostateczną wysokość podłogi, co jest niebywale istotne przy późniejszym montażu ościeżnic i drzwi. Oczywiście można je też wykonać w istniejącym budynku, jednak wiążę się to z poważnym remontem.
  • Ogrzewanie podłogowe dzieli się na dwa rodzaje: wodne i elektryczne. Ten pierwszy to system rur podłączonych do grzejnika, w których obecna jest woda. Instalację uzupełnia się też o izolację cieplną i przeciwwilgociową, a jako wylewkę wykonuje jastrych sprzyjający równomiernemu rozprowadzaniu ciepła po powierzchni podłogi. Z kolei ogrzewanie podłogowe elektryczne to nic innego jak mata grzewcza, którą podłącza się do prądu. W odróżnieniu od instalacji zasilanej wodą szybciej się nagrzewa i jest zdecydowanie lepsza dla alergików, ponieważ nie przyczynia się do wzbijania do góry osiadłego na podłodze kurzu.
  • Wykonanie ogrzewania podłogowego jest drogie, niemniej jego eksploatacja zdecydowanie tańsza, co automatycznie przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Pracą instalacji steruje sterownik reagujący na zmianę temperatury, a więc ogrzewanie włącza się tylko wtedy, gdy istnieje taka potrzeba (gdy temperatura w pomieszczeniu obniży się). Jednym słowem – na dłuższą metę sprzyja oszczędnościom.
  • Podłogę, pod którą znajduje się ogrzewanie podłogowe, można wykończyć różnymi materiałami. Kiedyś dozwolone były tylko płytki i ten mit pokutuje do dziś. W rzeczywistości podłogę można wyłożyć płytkami, panelami, drewnem, wykładziną.
  • Aby ogrzewanie podłogowe sprawnie i wydajnie działało, trzeba unikać stawiania na podłodze mebli bez nóżek, które całą swoją powierzchnią do niej przylegają.
  • Ogrzewanie podłogowe może funkcjonować samodzielnie, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć je z tradycyjnym systemem grzewczym, w którym obecne są kaloryfery.