Lifestyle, Porady

Kwatery dla firm – charakterystyka

Kwatery dla firm

Starsi obywatele, którzy w pełni świadomie przeżyli czasy PRL-u, z pewnością pamiętają, czym były ówczesne hotele robotnicze. Niegdyś na porządku dziennym było powoływanie do istnienia takich obiektów przez firmy, które zatrudniały pracowników z odległych lokalizacji. W efekcie hotel robotniczy istniał przy niemal każdym dużym przedsiębiorstwie, ale nie każdy funkcjonował na takich samych zasadach. Niektóre obiekty zapewniały godziwe warunki do życia, inne charakteryzowano słowami bród, smród i ubóstwo. Zmiany zachodzące w Polskiej gospodarce po upadku komunizmu doprowadziły do sytuacji, w której to firmy przestały odczuwać potrzebę zatrudniania ludności z odległych lokalizacji, a co za tym idzie – hotele robotnicze stopniowo ulegały likwidacji. Dziś obiektów pełniących podobną funkcję mamy stosunkowo niewiele, natomiast jak grzyby po deszczu powstają prywatne kwatery dla firm.

Kwatery dla firm, hotele pracownicze

Hotele pracownicze to nie to samo co hotele robotnicze, które istniały przy zakładach pracy. Współczesne hotele dla pracowników to nie są obiekty przynależące do jakiejkolwiek firmy, a powoływane przez niezależnych inwestorów, którzy chcą stworzyć godziwe warunki do pracy i wypoczynku wszystkim tym, którzy przebywają w podróży służbowej i wykonują obowiązki zawodowe nie tylko z dala od miejsca zamieszkania, ale też z dala od macierzystego zakładu pracy.

Hotele pracownicze kierują swoją ofertę do wszystkich tych, którzy wysyłają swoich pracowników w delacje z związku z realizowaną w danym miejscu pokaźną inwestycją (np. budową garażu wielopoziomowego, budową osiedla), jak i koniecznością wykonania pojedynczej usługi (np. montażu paneli fotowoltaicznych) czy dokonania przeglądu technicznego przekazanych urządzeń (np. przesiewaczy w kopalniach). Z powyższego wynika, że kwatery dla firm przyjmują zarówno osoby samotnie przebywające w delegacji, delegacje kilkuosobowe, jak i całe grupy pracowników, zatrudnionych przy danej inwestycji.

Hotel dla pracownika i panujące w nim warunki

Wiele osób zastanawia się, czy hotele pracownicze w jakiś sposób różnią się od klasycznych hoteli wypoczynkowych i czy warto w takim miejscu zarezerwować nocleg dla pracownika. Z punktu widzenia pracodawcy na pewno warto, gdyż kwatery dla firm są znacznie tańsze niż miejsca noclegowe w zwykłym hotelu. Poza tym hotele pracownicze są często położone w pobliżu terenów przemysłowych, blisko stref ekonomicznych, co sprawia, że dojazdy do pracy nie są w żaden sposób problematyczne.

Kwatery dla firm wyposażone są w wygodne łóżka i wszystko to, co niezbędne do codziennego funkcjonowania. W każdym obiekcie znajduje się dobrze wyposażona kuchnia, jest darmowy dostęp do Internetu oraz parking, na którym można bezpiecznie pozostawić powierzony przez pracodawcę pojazd służbowy.