Porady

Kantówki drzwiowe – jakie drewno sprawdzi się najlepiej?

Construction Woodworker Cut a Beam to Size Using Powerful Wood Saw. Close Up Photo.

Kantówki to niezbędny element drewnianych konstrukcji. Szczególnie dużo mówi się o kantówkach drzwiowych i okiennych, czyli takich, które wykorzystuje się do produkcji drzwi i okien z drewna. Kantówki to jeden z produktów tartacznych. Dobry tartak jest w stanie przygotować dla klienta kantówki w określonym rozmiarze i ze wskazanego przez klienta gatunku drewna. A jakie drewno najczęściej wybierane jest do produkcji kantówek drzwiowych?

Właściwości kantówek drzwiowych

Kantówki drzwiowe to cienkie i lekkie deski, ale także belki, które po odpowiednim skręceniu i sklejeniu zapewniają drzwiom wsparcie strukturalne, sprawiają, że drzwi są stabilne i trwałe. Dzięki kantówkom zapewniona jest również odpowiednia izolacja. Drzwi chronią wnętrze budynku przez żywiołami, ale także włamaniami. Drzwi wejściowe są użytkowane bardzo intensywnie, dlatego jakość produktu powinna być bardzo wysoka. Drzwi nie mogą być wykonane z kantówek źle dociętych, kruchych, niepodatnych na klejenie.

Kantówki pozwalają na przygotowanie drzwi o różnych wymiarach, przy czym nie chodzi tu jedynie o szerokość skrzydła, ale także o jego grubość. Tartaki oferują kantówki drzwiowe w różnych wymiarach, bo różne są potrzeby producentów drzwi i okien.

Jakie drewno wykorzystuje się do produkcji kantówek drzwiowych?

Kantówki drzwiowe powstają z drewna różnych gatunków, przy czym największym zainteresowaniem cieszą się kantówki z drewna iglastego, a szczególnie sosnowe kantówki drzwiowe. Na pewno duże znaczenie odrywa tutaj atrakcyjna cena drewna sosnowego, ale jego właściwości także zostały poddane wnikliwej analizie.

Aby powstały kantówki, tarcica sosnowa jest cięta wzdłuż włókien, co pozwala na uzyskanie wyraźnych krawędzi. Kantówki mogą być strugane i niestrugane, ale do produkcji drzwi wykorzystuje się tylko te pierwsze. Mają postać gładkich desek i belek o równej grubości i szerokości, są odporne na uszkodzenia i pęknięcia, dają możliwość stworzenia mocnych i trwałych konstrukcji drzwiowych.

Sosnowe kantówki drzwiowe

Kantówki sosnowe, ze względu na naturalny, jasny i ciepły kolor, wybierane są do produkcji wielu reprezentacyjnych konstrukcji przydomowych. Drewno sosnowe posiada liczne walory dekoracyjne, dlatego wykonane z niego drzwi, okna, a także deski elewacyjne sprawiają, że budynek nabiera wyjątkowego charakteru. Oczywiście sosnę można poddać procesowi malowania, drewno sosnowe dobrze współpracuje z różnego rodzaju preparatami nadającymi kolor, ale faktem jest, że najlepiej wygląda w naturalnym wydaniu.

Wygląd drzwi jest bardzo ważny, ale ostatecznie konstrukcje te nie pełnią jedynie funkcji dekoracyjnej. Ważne, by drzwi były trwałe, odporne na uszkodzenia, dobrze spasowane. Istotne, by zapewniały odpowiednią izolację przez warunkami zewnętrznymi. Wysokiej jakości kantówki sosnowe dobrze sprawdzają się w tej roli. Drzwi wykonane ze sosny izolują przed chłodem, deszczem i wiatrem. Dobrze znoszą intensywne użytkowanie i sprawiają, że budynek prezentuje się efektownie.