Problemy z kotłami na biomasę w zdecydowanej większości przypadków wynikają ze stosowania złej jakości paliwa. To prawda, że pellet jest paliwem wysokoenergetycznym, ekologicznym i wygodnym w użytkowaniu, ale tylko pod warunkiem, że producenci przestrzegają wysokich standardów produkcyjnych. Niestety nie wszyscy stosują się do ogólnie przyjętych norm – niektórzy oszukują, próbując zaoszczędzić na kosztach produkcji. Jak nie dać się oszukać? Jak wybrać wysokiej klasy pellet?
Jak powstaje pellet dobrej jakości?
Jakość pelletu w dużej mierze uzależniona jest od sposobu pozyskiwania surowca. W przypadku pelletu drzewnego najlepiej, jeśli produkcją biomasy zajmuje się ta sama firma, która prowadzi zakład przetwórstwa drzewnego. Wówczas dysponuje własnym surowcem i nie musi kupować go w innych miejscach. Jeśli odpady drzewne pochodzą z innych źródeł aniżeli własna firma, trudno mieć pewność co do ich jakości. Może zdarzyć się tak, że do zrębów i wiórów trafiła kora albo igły drzew iglastych, mogą to być również opiłki pochodzące z narzędzi wykorzystywanych na tartakach. Poza tym drewno powinno być zdrowe, pozbawione pleśni, niepokryte impregnatem ani żadnych innym środkiem chemicznym. Jeśli surowiec został zanieczyszczony, trudno oczekiwać, że powstanie z niego pellet dobrej jakości.
Przebieg procesu produkcyjnego również ma ogromne znaczenie dla jakości gotowej biomasy. Istotne, by korzystać z nowoczesnego parku maszynowego i przeprowadzać częste kontrole poszczególnych etapów produkcji. Na żadnym z tych etapów nie powinny być użyte sztuczne dodatki. Do odpadów drzewnych nie dodaje się rozdrobnionych materiałów drewnopodobnych czy lepiszczy. Jedynym akceptowalnym dodatkiem jest woda.
Jak wybrać wysokiej klasy pellet?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na firmy cenione na rynku, cieszące się dobra opinią. Jeśli jednak chcemy kupić nieco tańszy pellet, warto poszukać na własną rękę, niekoniecznie kupując pellet od dużych, powszechnie znanych firm.
W dalszej kolejności należy prześledzić informacje zawarte na stronach internetowych wybranych firm. Najważniejsze będą informacje dotyczące sposobu pozyskiwania surowca oraz przebiegu procesu produkcyjnego. Poza tym zwróćmy uwagę, co sam producent pisze o swoim produkcie, jaką podaje kaloryczność, wilgotność i zawartość popiołu. Analiza tych danych pozwoli na wstępną ocenę, czy w danym miejscu możemy kupić dobry pellet, czy jednak warto szukać dalej.
Testowanie pelletu w domowych warunkach
Skoro wydaje się, że dany producent oferuje pellet dobrej jakości, pora na przeprowadzenie testów. Jak wybrać wysokiej klasy pellet? Zamawiając do domu jeden lub dwa worki, dokładnie analizując wygląd granulatu i przeprowadzając próbę palenia w kotle na biomasę. Dobrej jakości pellet ma jednolity kolor i zwartą strukturę. Granulat jest dość gładki i nie kruszy się pod byle naciskiem. Otwierając worek, nie czujemy chemicznego zapachu, natomiast podczas spalania pelletu, towarzyszy nam zapach palonego drewna. Dobry pellet nie spieka się i nie powoduje błyskawicznego zapełniania pojemnika na popiół.