Lifestyle, Porady

Fototapety Wrocław i zasady ich doboru

fototapety wrocław

Ściany można ozdobić różnymi materiałami wykończeniowymi. Wśród nich znajdują się oczywiście fototapety. Wraz ze zmieniającymi się trendami ich popularność maleje albo wzrasta, jednak nie można im odmówić elegancji i oryginalności. Sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, nawet w kuchni i w łazience, gdzie panują wilgoć i wysoka temperatura. Żeby fototapety Wrocław spełniły oczekiwany efekt, trzeba je umieć dobierać. Na co zwracać uwagę w trakcie zakupu lub składania zamówienia?

Zasady doboru fototapety Wrocław:

  • Wybierz miejsce, w którym przykleisz fototapetę. Możesz nią pokryć całą ścianę lub jedynie jej fragment. Zdecyduj się na dobrze widoczne miejsce np. tuż za kanapą lub za stołem jadalnianym. Pamiętaj, że tapeta powinna być na tyle duża, by dało się ja objąć całym wzrokiem np. stając w drzwiach lub po przeciwnej stronie pokoju. Dokładnie zmierz całą powierzchnię, a uzyskane wymiary przekaż wykonawcy.
  • Zwróć uwagę na materiał. W sprzedaży znajdziesz fototapety Wrocław drukowane m.in. na papierze syntetycznym (więcej na ten temat znajdziesz na gutenberg-drukarnia.pl), winylu, tekstyliach i włóknie szklanym. Każdy z rodzajów charakteryzuje się inną trwałością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych oraz zmywanie. Najodporniejsze są tapety winylowe i z włókna szklanego. Wilgoć czy wielokrotne zmywanie nie wyrządzają im żadnej szkody. Nie odbijają się też negatywnie na ich wyglądzie. Z kolei najtańsze są fototapety papierowe, a najdroższe tekstylne, jednak ich wygląd w pełni wynagradza wydane na ich zakup pieniądze.
  • Ustal, czy fototapeta zostanie wykonana na podstawie zdjęcia dostępnego w bazie drukarni czy na podstawie fotografii, którą dostarczysz. Coraz więcej firm zapewnia tę drugą możliwość. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią.
  • Dobierz fototapetę do stylistyki wnętrza, kolorystyki i dodatków. Fototapety Wrocław pełnią rolę swoistych dekoracji, więc powinny współgrać z resztą aranżacji. Jeśli pomieszczenie utrzymane jest w stylu retro (dominuje kontrastowe połączenie czerni i bieli), to zdecyduj się na czarno-białe grafiki. Z kolei minimalistyczne, ale nowoczesne wnętrza, gdzie nie brak geometrycznych form, doskonale dopełnią kolorowe i mocno awangardowe fototapety. Będą przykuwać uwagę i ożywią pomieszczenie, które na pierwszy rzut oka może wydawać się dość surowe.
  • Do małych pomieszczeń wybierz fototapetę stwarzającą wrażenie głębi. Nadruk przedstawiający widok z okna czy uliczkę sprawi, że pokój będzie wydawał się na większy niż jest w rzeczywistości.