Porady

Druk cyfrowy i jego zalety

druk cyfrowy

Druk cyfrowy stał się niezwykle popularny, a to za sprawą szeregu zalet, jakie ten rodzaj druku posiada. Trudno wyobrazić sobie drukarnię, która nie oferuje możliwości wydruku materiałów dostarczonych w postaci pliku.

Ten rodzaj druku powstaje bezpośrednio z pliku produkcyjnego, zwykle PDF drukarskiego. Nie wymaga przygotowania matrycy drukarskiej, dlatego cyfrowe wydruki otrzymuje się znacznie szybciej niż standardowe. Wszystkie kolory drukowane są jednocześnie, a jakość wydruków jest znakomita – oczywiście w zależności od typu i jakości urządzenia drukarskiego. Druk cyfrowy opłacalny jest szczególnie w przypadku małych nakładów oraz dużej różnorodności druku.

Druk cyfrowy – zalety

Z łatwością można wymienić kilkanaście zalet druku cyfrowego. Do najważniejszych należą:

Łatwość dostarczenia obrazu

Obraz dostarczany jest w postaci pliku komputerowego. Może być zapisany na komputerze bądź urządzeniu przenośnym, podłączanym do komputera bądź drukarki (druk bezpośredni bądź przez nośnik pośredni). Druk cyfrowy nie wymaga użycia skomplikowanych urządzeń drukarskich, dzięki czemu nie jest czasochłonny.

Krótki czas uzyskania pierwszej odbitki

Druk cyfrowy oferuje bardzo krótki czas uzyskania pierwszej odbitki, która jednocześnie jest odbitką nakładową. Na jej podstawie można ocenić jakość druku. Nie ma potrzeby przygotowywania formy drukarskiej i wykonywania kosztownych odbitek próbnych. Dzięki temu, że faza przygotowawcza trwa tak krótko, zlecenia mogą być realizowane „od ręki”.

Personalizacja wydruków

Każdy arkusz może wyglądać inaczej – nie ma to wpływu na cenę wydruku. Zmian można dokonywać na bieżąco w odniesieniu do każdej drukowanej strony. Dowolna możliwość edytowania poszczególnych elementów graficznych i tekstowych dla poszczególnych kopii (personalizacja) to ogromna zaleta druku cyfrowego.

Możliwość realizacji na różnych urządzeniach

Druk cyfrowy może być realizowany zarówno na urządzeniach laserowych i wodnych, choć to wydruki z drukarek laserowych są bardziej odporne na działania warunków atmosferycznych. Urządzenia laserowe stosowane są zwykle do większych nakładów, natomiast atramentowe do druków na większych formatach.

Brak przestojów pomiędzy zleceniami

Zlecenia mogą być wykonywane jedno po drugim, bez konieczności robienia przerw. Nie trzeba myć zespołów farbowych (w przypadku zmiany koloru), a wymiana tonerów nie przysparza problemów. Co istotne – zlecenie można przerwać w dowolnym momencie, rozpocząć inne, a po czasie powrócić do pierwszego. Archiwizacja i ponowny wydruk są bardzo proste.

Wykonywanie odbitek na rozmaitym podłożu

Druk cyfrowy może być realizowany na papierze o różnej gramaturze, a także podłożach innego typu (m.in. papier fotograficzny, folia, płótno). Typ podłoża zależy od przeznaczenia drukowanych materiałów oraz upodobań klienta, choć zwykle drukarnie (zobacz drukarnia Gutenberg) doradzają, jaki rodzaj podłoża i papier o jakiej wadze byłby najlepszy w związku z realizowanym zamówieniem.