Porady

Do jakich wnętrz pasują kominki?

Do jakich wnętrz pasują kominki

Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego, musimy podjąć wiele ważnych decyzji, w tym tę, dotyczącą sposobu ogrzewania. Jeśli chodzi o najpopularniejsze metody grzewcze, jest ich co najmniej kilka. Dużą popularnością cieszy się ogrzewanie gazowe, ogrzewanie pelletem, a w ostatnim czasie również pompy ciepła. A co z ogrzewaniem kominkowym? Do jakich wnętrz pasują kominki i w jakich budynkach mogą stanowić podstawowe źródło ciepła?

Kominek w domu jednorodzinnym

W budynkach wielorodzinnych, zwłaszcza na ich wyższych kondygnacjach, próżno szukać kominków w tradycyjnej formie. Teoretycznie, po spełnieniu określonych wymagań, dałoby się taki wybudować, ale w praktyce rzadko jest to możliwe. Czy to oznacza, że mieszkańcy bloków i kamienic muszą zrezygnować z marzenia o posiadaniu kominka? Nie, ponieważ istnieją kominki elektryczne oraz biokominki. Wróćmy jednak do kominków tradycyjnych budowanych w domach jednorodzinnych.

Dekoracyjna i użytkowa funkcja kominków

Kominek w domu pojawia się zwykle po to, by poprawić jego estetykę. Zarówno kominki tradycyjne, jak i nowoczesne kominki potrafią podkreślić charakter pomieszczenia. Są dekoracją, obok której trudno przejść obojętnie. Uruchomiony kominek tworzy wieczorami bardzo przyjemną, rodzinną atmosferę i dla wielu osób jest to wystarczający powód, by w takie urządzenie zainwestować. Poza tym inwestycja w kominek oznacza zwiększenie bezpieczeństwa cieplnego budynku.

W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że ogrzewanie kominkowe jest podstawową metodą grzewczą wykorzystywaną w budynku. Dotyczy to przede wszystkim małych domów parterowych. W takim przypadku kominek połączony jest z instalacją centralnego ogrzewania albo systemem dystrybucji gorącego powietrza. W pierwszym przypadku wykorzystywane są kominki z płaszczem wodnym, które ogrzewają nie tylko wodę pompowaną do grzejników, ale i wodę użytkową.

Nowoczesne kominki a kominki tradycyjne

Niezależnie od tego, czy kominek będzie podstawowym, czy też dodatkowym źródłem ogrzewania, do wyboru mamy wiele różnych wkładów kominkowych. Producent kominków Hajduk oferuje wkłady różnej wielkości, przeszklone z jednej, dwóch, a nawet trzech stron, posiadające szyby o różnych kształtach i drzwiczki otwierane na bok lub do góry. Tak szeroka oferta sprawia, że każdy, nawet najbardziej wymagający klient, może znaleźć produkt, który spełni jego oczekiwania.

Wkład i obudowa kominkowa a charakter pomieszczenia

Wkład kominkowy jest sercem kominka, ale sposób wykonania obudowy kominkowej również ma ogromne znaczenie. To właśnie obudowa decyduje o tym, czy kominek pasuje do danego wnętrza. Kominki tradycyjne dobrze wyglądają we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, a także w stylu retro. Dobrze wyglądają w domach drewnianych, pełnych elementów rustykalnych. Z kolei kominki nowoczesne pasują do budynków nowego typu. Proste formy, gładkie fronty mebli, lakierowane i szklane powierzchnie, jasne barwy – w takim otoczeniu nowoczesny kominek prezentuje się najlepiej. Zwłaszcza, jeśli jego obudowę wykonano z dobrej jakości materiałów i tę jakość rzeczywiście na pierwszy rzut oka widać.