Dziś praktycznie większość osób budujących swój nowy lub gruntownie remontujących dom zastanawia się nad zamontowaniem w nim kominka. Motywacje, które nimi kierują i stoją za ich decyzjami o inwestycjach są bardzo różne i w odpowiedzi na nie producenci oraz instalatorzy stworzyli rozmaite rozwiązania w samych instalacjach oraz typy kominków.
Wsparcie centralnego ogrzewania
Z jednej strony kominek może być bardzo efektywnym a przede wszystkim ekonomicznym uzupełnieniem – głównego ogrzewania domu czyli ogrzewania centralnego, co szczególnie może być przydatne w przypadku jego awarii lub przerwie w dostarczaniu energii elektrycznej (praca praktycznie większości nowoczesnych kotłów, piecy i piecyków nie wspominając już o pompach ciepła – jest sterowana elektronicznie). Bardzo dobrze sprawdza się to w przypadku tzw. nowego budownictwa i większych przestrzeni pomieszczeń, łączenia salonu w którym jest kominek oraz jadalni, kuchni wraz z przestronnym holem. Wówczas kominkiem możemy w zależności od instalacji (sam kominek, z płaszczem wodnym, przenoszenie ciepłego powietrza) dogrzewać pomieszczenia np. podczas wczesnej jesieni, czy wiosny – bez konieczności uruchamiania np. pieca gazowego / z podajnikiem. Podkreślmy też raz jeszcze, że ten sposób wykorzystywania kominka wiąże się też z oszczędnościami.
Warto wspomnieć, że kominki mogą „współpracować” jako wsparcie C.O. z w zasadzie dowolną instalacją – ekogroszek, gaz, pompa ciepła etc. Jak dobrać kominek do istniejącej instalacji? Najlepiej zdać się na ekspertów, profesjonalistów, którzy podpowiedzą optymalne rozwiązanie.
Główne źródło ogrzewania
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby kominki stanowiły główne źródło ciepła w naszym domu (w zależności od rodzaju i metrażu). To sprawdzone i ekonomiczne rozwiązanie. Wówczas należy wybrać odpowiedni i dostosowany do naszych potrzeb wkład kominkowy i przygotować pod niego całą instalację grzewczą. Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym oprócz tego że zapewnią ciepło, to jeszcze dostarczą ciepłą wodę użytkową (C.W.U.) w naszym domu jednorodzinnym.
Czy jest to bezpieczne? Tak, naturalnie. Dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa związanych z eksploatacja kominków otrzymujemy bardzo trwałą, praktycznie bezawaryjną instalację, która posłuży nam przez wiele długich lat.
Niepowtarzalny nastrój
Tak, to nie kwestie związane poszukiwaniem dodatkowego źródła ciepła czy ekonomią głównego, ale powiedzmy to sobie szczerze fantastyczny, ciepły, niepowtarzalny klimat, który jest budowany w salonie przez kominek jest w przypadkach wielu osób – głównym uwarunkowaniem zakupu. Tak, szczególnie podczas długich zimowych wieczorów możemy godzinami spoglądać w tańczące płomienie…
Spełnienie norm emisyjnych zgodnie z programami antysmogowymi
Stan jakości powietrza w wielu miastach i miejscowościach naszego kraju jest alarmujący i zatrważający. Wszyscy powinniśmy o niego dbać wybierając przyjazne dla środowiska i przede wszystkim dla Nas – źródła ciepła. Nowoczesne kominki to konstrukcje spełniające surowe normy w zakresie emisji.