Poddasze może pełnić funkcję strychu albo stanowić dodatkową przestrzeń mieszkalną. Wybór schodów na strych uzależniony jest od tego, do jakich celów planujemy zaadoptować poddasze. Dostęp do pomieszczeń często używanych, ogrzewanych, na pewno powinien być lepszy aniżeli wejście na strych pełniący funkcję przechowali starych, niepotrzebnych przedmiotów.
Schody na strych – przegląd dostępnych rozwiązań
Jeśli poddasze zostało zaadoptowane do celów mieszkalnych, wejście powinno być solidne, dość szerokie i bezpieczne. Nie zawsze da się wykonać pełną klatkę schodową z konstrukcją żelbetonową, ale istnieje szereg innych rozwiązań, które zapewnią wygodny dostęp do pomieszczeń znajdujących się na wyższej kondygnacji. Jedną z propozycji są schody policzkowe oraz ich surowsza wersja, czyli schody młynarzowe. Dobrze sprawdzą się również schody modułowe proste lub z zabiegiem. Ponadto w niektórych przypadkach warto rozważyć schody kręcone. Natomiast klasyczne schody składane, schody chowane w suficie, lepiej sprawdzą się w sytuacji, gdy poddasze będzie pełnić funkcję strychu.
Klasyczne schody strychowe – jak to działa?
W domach, w których poddasze pełni funkcję strychu, zazwyczaj nie ma miejsca na pokaźnych rozmiarów klatkę schodową i wykonanie w stropie dużych otworów. Mamy tam jedynie niewielki wyłaz na strych, przez który w danym momencie może przejść tylko jedna osoba. Nie ma możliwości, by w wejściu minęły się dwie osoby. Do takiego wyłazu przymocowuje się schody strychowe na specjalnej ramie. Rama umieszczona jest wewnątrz otworu. Do ramy, w jej górnej części, przymocowuje się klapę, a do niej składaną drabinkę.
Klasyczne schody strychowe są wykonane z drewna. Składają się ze wspomnianej drabinki, klapy (najczęściej izolowanej) oraz ramy z zamkiem. Drabinka na strych jest elementem składanym na trzy, rzadziej cztery części. Po złożeniu schody z drabinką leżą na powierzchni klapy (inna nazwa: drzwi strychowe). Po podniesieniu klapy i zamknięciu wyłazu strychowego, schody chowają się w stropie.
Składane schody z klapą – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Zanim wybierzemy się po nowe schody strychowe do sklepu z artykułami budowlanymi, albo złożymy zamówienie na stronie producenta schodów z drewna, powinniśmy dokładnie sprawdzić wymiary pomieszczenia oraz wielkość otworu w stropie. Pamiętajmy, że drewnianą drabinkę da się lekko przyciąć, natomiast zdecydowanie nie da się jej wydłużyć.
Schody zamykane powinny posiadać solidny zamek. Taki, który będzie dobrze trzymał drzwi, ale nie sprawi problemów podczas otwierania i zamykania klapy. Jeśli chodzi o samą klapę, ważne, by miała odpowiednią grubość i warstwę izolacyjną, co zapobiegnie stratom ciepła.
Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest masywność i stabilność całej konstrukcji. Najlepiej, jeśli schody są wykonane z dobrego gatunku drewna, a nie z materiałów drewnopodobnych. Dobrze, jeśli będą mogły służyć osobom o różnej masie ciała.