Porady

Blaty kwarcowe Kraków

Blaty kwarcowe – proces ich produkcji i cechy charakterystyczne

Kamień to luksusowy materiał wykończeniowy, który doskonale prezentuje się w kuchni lub łazience. Jest trwały, odporny, wytrzymały i dostępny w bogatej kolorystyce, co zapewnia mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Większość klientów sięga po granity, ale i blaty kwarcowe cieszą się nie mniejszą popularnością od nich. Postanowiliśmy więc napisać kilka słów o procesie ich produkcji oraz ich cechach charakterystycznych. Mamy nadzieję, że artykuł okaże się dla Was pomocny.

Blaty kwarcowe – etapy produkcji

Do produkcji blatów kwarcowych używa się produktów naturalnych, które stanowią pokruszone kwarce i granit (ich objętość wynosi 95%), żywicy, pigmentów oraz innych dodatków, których objętość nie przekracza więcej niż 5% całego bloku kamienia. Oczywiście wszystko odbywa się przy zastosowaniu innowacyjnych technologii i wysokiej jakości sprzętów, które dostępne są wyłącznie w zakładach kamieniarskich. Na proces ich tworzenie składa się kilka etapów. Pierwszy z nich polega na mieleniu kruszywa, przesiewaniu go i przesypywaniu do mieszalników. Następnie do nich dodaje się żywice oraz substancje dodatkowe odpowiadające za jego wytrzymałość i zabarwienie. Gdy masa na blaty kwarcowe jest już gotowa, wylewa się ją na specjalny przenośnik taśmowy, gdzie jest cięta na płyty, a następnie transportowana do prasy. Tam pod wpływem wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury masa ulega zagęszczeniu. W reakcję wchodzi też żywica. Ten sposób obróbki gwarantuje uzyskanie trwałego i w pełni bezpiecznego produktu, który później tnie się na mniejsze formatki (najczęściej o wymiarach 304 cm x 304 cm). Ostatni etap to polerowanie, które pozwala nadać im idealnie gładką powierzchnię. Blaty kwarcowe sprzedaje się w postaci płyt o grubości 2-3 cm, które można dociąć do wymiarów wskazanych przez zamawiającego. Idealnie nadają się do zastosowania w kuchni czy łazience. Można ich również użyć do wyłożenia schodów i obłożenia ścian. Jeżeli poszukujesz firmy wykonującej blaty kwarcowe polecam odwiedzić stronę pmgranite.pl

Blaty kwarcowe i ich cechy charakterystyczne

Blaty z kwarcu to produkty, które niemal w całości wykonane są z kamienia naturalnego. To z kolei powoduje, że zachowują wszystkie cechy charakterystyczne dla blatów granitowych. Są zatem trwałe, wytrzymałe i bardzo odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne np. zarysowania czy zadrapania. Ponadto blaty kwarcowe mają idealnie gładką powierzchnię, w ich strukturę nie wsiąka brud ani wilgoć, są zatem w pełni higieniczne i bezpieczne dla dzieci. Dodatkowo utrzymanie ich w nieskazitelnej czystości nie wymaga wiele zachodu. Wystarczy codziennie przetrzeć je miękką szmatką, zwilżoną w wodzie z odrobiną płynu do naczyń.

Z racji tego, że nie chłoną wody nadają się do stosowania w kuchniach i łazienkach. Co więcej, są niepalne i doskonale znoszą wysokie temperatury. Są ciepłe i przyjemne w dotyku, bo przyjmują temperaturę otoczenia, w którym się znajdują. Wykazują także świetną odporność na działanie środków chemicznych, więc żadne substancje o odczynie kwasowym nie są w stanie ich uszkodzić. Warto również dodać, że blaty kwarcowe są tańsze od granitowych i sporo od nich lżejsze, więc jeśli marzą się Wam blaty kuchenne o grubości ok. 8-10 cm to zdecydowanie lepiej postawić na kwarc. Sporą zaletą tych produktów jest również bogata i mocno zróżnicowana kolorystyka, która daje wiele możliwości aranżacyjnych. Na sam koniec trzeba jeszcze podkreślić, że ich obróbka jest o wiele prostsza, a więc nadanie im nietypowego kształtu nie stanowi żadnego problemu. Można je łączyć bezspoinowo, co zapewnia jeszcze większą szczelność i eliminuje możliwość gromadzenia się brudu w miejscach ich łączenia.