Biznes

W jaki sposób powinien rozliczać się kierowca ciężarówki w UK?

W jaki sposób powinien rozliczać się kierowca ciężarówki w UK

Praca kierowcy w Anglii to profesja, którą swego czasu podjęło wielu mężczyzn pochodzących z Unii Europejskiej. Na emigrację zarobkową do Wielkiej Brytanii zdecydowało się również wielu Polaków. Wykonywanie zawodu kierowcy na Wyspach było dla nich pod wieloma względami opłacalne. Dziś zdobycie pozwolenia na pracę w UK jest trudniejsze, ale kierowca ciężarówki zarabia a tyle dużo, że wielu nadal próbuje. Zachęcający jest także sposób rozliczania dochodów kierowcy w Anglii.

Praca kierowcy w Anglii – formy zatrudnienia

Zawód kierowcy nie należy do szczególnie kreatywnych i dających wiele możliwości rozwoju. Ale to nie znaczy, że wszyscy kierowcy wykonują identyczną pracę i tak samo spędzają kolejne tygodnie. Wiele zależy tu od rodzaju przewożonych materiałów, od długości tras, od tego, czy kierowcy pracują na terenie kraju, czy też zajmują się transportem międzynarodowym. Oczywiście nie bez znaczenia jest forma zatrudnienia.

Etat czy własna firma?

Kierowca w Anglii może pracować na etacie, tj. na podstawie umowy o pracę zawartej z firmą transportową, ale nie jest to jedyna możliwość wykonywania tego zawodu. Drugą opcją jest założenie własnej firmy – wówczas kierowca sam sobie jest szefem, sam decyduje, które zlecenia przyjmuje i w które trasy się udaje. Ale jest jeszcze opcja trzecia, tj. zatrudnienie przez firmę pośredniczącą, tzw. Umbrella Company. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Kierowca zawsze powinien dobrze przemyśleć, która opcja będzie dla niego najlepsza.

Pod względem finansowym najkorzystniejszym rozwiązaniem wydaje się być prowadzenie własnej firmy. Wówczas kierowca nie dzieli się z nimi przychodami firmy, całą kwotę zachowując dla siebie. Sam też wybiera zlecenia, które jego zdaniem przyniosą mu najlepsze zarobki. Sam decyduje o swoim czasie wolnym, a tym samym o wysokości swoich dochodów. Jeśli chce zrealizować więcej zleceń, zarobi więcej, jeśli postanowi spędzić czas z rodziną, to z pełną świadomością, że dochody w danym miesiącu będą niższe. Pracując na etacie nie mamy możliwość swobodnego zarządzania swoim czasem pracy.

Usługi księgowe dla kierowców w UK

Prowadzenie własnej firmy ma wiele zalet, ale wiąże się z pewnymi obowiązkami. Konieczne jest prowadzenie księgowości firmy, odprowadzanie podatku i składek na ubezpieczenie. Na szczęście kierowcy prowadzący działalność w Anglii mogą liczyć na pomoc biur księgowych, świadczących usługi księgowe dla kierowców w UK. Wśród nich są również polskie biura, co stanowi duże ułatwienie dla kierowców polskiej narodowości.

Księgowość dla firm przewozowych i zawodowych kierowców w UK to szerokie zagadnienie, obejmujące zarówno usługi rachunkowe, konsultacje podatkowe, jak i pomoc w sporządzaniu stosowanych wniosków, umów i innych dokumentów wymaganych przepisami prawa. Dzięki wsparciu biura księgowego, kierowcy mogą skupić się na wykonywaniu obowiązków zawodowych. Natomiast sprawami księgowymi zajmą się specjaliści w tej dziedzinie, pilnując, by wszelkie rozliczenia i płatności zostały sporządzone i wysłane na czas.