Produkcja wysokojakościowych wyrobów materialnych, które mają zaspokoić potrzeby konsumentów, to proces wieloetapowy, najmocniej złożony w przypadku wytwarzania wielu komponentów o zróżnicowanych parametrach. Firmy produkcyjne dążą do tego, by poszczególne etapy produkcji przebiegały sprawnie i możliwie najniższym kosztem. Jednocześnie produkt końcowy powinien wyróżniać się wysoką jakością. Aby osiągnięcie celu było możliwe, konieczne jest usprawnianie organizacji i wszelkich procesów pracy, wdrożenie nowoczesnych technologii, systemów i urządzeń, stawianie na automatyzację procesów produkcyjnych. Bardzo dużą rolę w procesie optymalizacji procesów produkcyjnych odgrywają skanery 3D.
Doskonalenie procesów produkcyjnych – korzyści dla firmy i dla klienta
Poprzez doskonalenie produkcji należy rozumieć dążenie do poprawy realizacji poszczególnych etapów procesu produkcyjnego, a tym samym do osiągania lepszych efektów. Udoskonalona produkcja finalnie ma przynieść korzyści zarówno firmie produkcyjnej, jak i klientowi, który otrzyma wysokojakościowy produkt w atrakcyjnej cenie.
Likwidowanie luk w wydajności produkcji może odbywać się dzięki innowacyjnym technologiom i zaawansowanym urządzeniom, które zastępują pracę rąk ludzkich. Zastępowanie nie odbywa się jednak w stosunku 1:1, ponieważ nowoczesna maszyna potrafi jednocześnie wykonać pracę wielu osób, ponadto wykonuje zadania znacznie szybciej, sprawniej, eliminując przy tym ryzyko występowania błędów ludzkich. Dotyczy to przede wszystkim procesu wytwarzania, ale pamiętajmy, że praca zakładu produkcyjnego to również czynności kontrolne i magazynowe.
Jak współczesny zakład produkcyjny wykorzystuje skanery 3D?
Skanery 3D to zaawansowane urządzenia metrologiczne, które z ogromną precyzją i szybkością wymiarują obiekty rzeczywiste, a zebrane dane przedstawiają w przystępnej, gotowej do dalszego wykorzystania formie. Na polskim rynku można nabyć skanery 3D różnego typu, ale w przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystuje się przede wszystkim urządzenia przeznaczone do użytku profesjonalnego. Dzięki nowoczesnym skanerom 3D możliwe jest szybkie projektowanie, tworzenie modeli części maszyn i urządzeń, a także instalacji przemysłowych. Profesjonalne skanery 3D pozwalają również na badanie komponentów wyprodukowanych przez konkurencję, na produkcję zamienników, uzupełnianie narzędziowni, opracowywanie dokumentacji technicznej i wiele innych.
Jednym z podstawowych zastosowań technologii 3D w zakładach produkcyjnych jest kontrola jakości. Bezdotykowa kontrola jakości z wykorzystaniem skanera 3D to proces polegający na szybkiej i precyzyjnej analizie geometrycznej obiektów z pewnej odległości. Skanery 3D błyskawicznie odtwarzają trójwymiarową strukturę badanych obiektów i analizują, czy przedmiot spełnia wymagania jakościowe. W procesie skanowania wykrywane są nawet najmniejsze defekty i nieprawidłowości. Wadliwy produkt podlega natychmiastowej eliminacji, co zapobiega dalszym starom materiału i pozwala na szybką korektę procesów produkcji. Ryzyko, że konsument otrzyma wadliwy produkt, a w przyszłości dokona zwrotu, jest ograniczone do minimum.