Biznes, Technologia

Kiedy warto skorzystać z usługi skanowania 3D?

Professional 3D scanner scanning an industrial object plastic molding placed on a turntable

Skaner 3D znajduje zastosowanie w wielu różnych branżach, począwszy od przemysłu ciężkiego, poprzez budownictwo, medycynę, muzealnictwo, skończywszy na branży rozrywkowej. Jest to urządzenie wszechstronne, umożliwiające szybkie i precyzyjne wymiarowanie najróżniejszych obiektów. Dzięki skanerom 3D firmy mogą realizować zadania sprawniej, dokładniej, bezpieczniej, a nierzadko również niższym kosztem. Nawet jeśli nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego skanera, mogą skorzystać z profesjonalnej usługi skanowania 3D.

Czym jest skanowanie 3D?

Skanery 3D analizują i zbierają informacje na temat obiektu rzeczywistego (czasem również jego otoczenia), a następnie przetwarzają je do wygodnej postaci cyfrowej. Skanowanie 3D można zatem nazwać procesem wymiarowania obiektów, prowadzącym do powstania trójwymiarowego modelu.

Wymiarowaniu z wykorzystaniem profesjonalnego skanera 3D mogą podlegać najróżniejsze obiekty. Mogą to być przedmioty bardzo małe, takie jak elementy biżuterii; obiekty bardzo delikatne, takie jak cenne eksponaty muzealne; produkowane masowo elementy średniej wielości, np. części maszyn i urządzeń, a także obiekty bardzo duże, np. statki powietrzne, okręty, budynki. Co więcej, skanowanie 3D może być realizowane zarówno w warunkach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Jest to proces, który znacząco ułatwia pracę wielu przedsiębiorstw. Dlatego nie dziwi fakt, że zapotrzebowanie na wysokojakościowe skanery 3D cały czas rośnie. Wiele firm inwestuje w zaawansowane urządzenia metrologiczne, upatrując w tym szansy na usprawnienie procesów produkcyjnych. Inne korzystają ze skanerów w szczególnych sytuacjach – to właśnie z myślą o nich realizowana jest usługa skanowania 3D. Najczęściej takie usługi świadczą firmy, które zajmują się produkcją i sprzedażą wyspecjalizowanych urządzeń skanujących.

Własny skaner czy usługa skanowania 3D?

Zakup skanera jest dobrym pomysłem, jeśli urządzenie jest w firmie niezbędne i będzie wykorzystywane co najmniej kilka razy w miesiącu. Natomiast nowe przedsiębiorstwa, które dopiero rozwijają skrzydła, wolą korzystać z usług skanowania 3D realizowanych przez firmy zewnętrzne. Taka usługa może być realizowana zarówno w laboratorium pomiarowym zleceniobiorcy, w siedzibie firmy klienta, jak i w innej wskazanej przez niego lokalizacji. Usługa może obejmować wyłącznie skanowanie obiektu i przekazanie zebranych danych, które klient wykorzysta w dowolny sposób, ale równie dobrze może być połączona z innymi usługami, takimi jak bezdotykowa kontrola jakości, inżynieria odwrotna z wykorzystaniem skanera 3D, tworzenie dokumentacji CAD i prezentacji wirtualnych, przygotowanie do druku 3D i wiele innych.

Usługa skanowania 3D – korzyści

Skanowanie 3D umożliwia dokładne odwzorowanie rzeczywistości w cyfrowej formie. Ta dokładność, a w przypadku profesjonalnych urządzeń – niesamowita wręcz precyzja, jest jedną z największych zalet tego procesu. Zamiast tracić czas na niedokładne i czasochłonne pomiary ręczne, lepiej postawić na szybkie i precyzyjne skanowanie 3D. Wycena i realizacja usługi odbywa się możliwe najszybciej i obejmuje wszystkie ważne dla klienta aspekty. Dla nowoczesnych urządzeń skanujących nie ma rzeczy niemożliwych. Skanery 3D są wszechstronne i mogą być wykorzystywane przy realizacji najróżniejszych projektów.