Technologia

Skaner 3D – jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Skaner 3D

Skanery 3D wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, ale również w architekturze czy muzealnictwie. Na rynku dostępne są urządzenia, które sprawdzą się w każdej z tych dziedzin, jak i rozwiązania dedykowane konkretnej branży. Wybór skanera 3D powinien być zatem poprzedzony zarówno dogłębną analizą potrzeb przedsiębiorstwa, jak i oferty firm, w przypadku których skaner 3D jest produktem flagowym.

Zastosowania skanerów 3D

Skaner 3D może być wykorzystywany do pomiarów jakościowych, inżynierii odwrotnej, w architekturze, sztuce czy muzealnictwie. Mimo że każda z tych dziedzin zajmuje się badaniem czy też wytwarzaniem produktów o zróżnicowanej strukturze i zastosowaniach, tylko profesjonalny skaner 3D może pomóc w sporządzeniu precyzyjnych wymiarów, przygotowaniu produkcji czy też sporządzeniu wiernej kopii eksponatu muzealnego. Precyzyjne skanowanie jest zatem podstawową cechą dobrej jakości skanerów 3D. Dokładność powinna iść w parze z łatwością obsługi i szybkością dokonywania pomiarów.

Każda ze wspomnianych dziedzin (muzealnictwo, architektura, przemysł motoryzacyjny itd.) ma swoją specyfikę. Nie w każdej konieczne jest skanowanie z teksturą, czyli takie, które prowadzi zarówno do wykonania pomiarów, jak i uchwycenia kolorystyki obiektu. Kupując skaner 3D powinniśmy zatem zwrócić uwagę, do czego będzie wykorzystywany i czy potrzebne będzie nam skanowanie 3D z teksturą.

Profesjonalny skaner 3D – wysoka dokładność skanowania

Stojąc przez koniecznością wyboru skanera 3D, powinniśmy zastanowić się, jaka dokładność skanowania będzie dla nas wystarczająca. W przypadku firm produkcyjnych, zajmujących się obróbką skrawaniem, precyzja ma ogromne znaczenia. W tym wypadku konieczna jest inwestycja w skaner charakteryzujący się niezwykłą dokładnością pomiarów. Natomiast w muzealnictwie czy archeologii zwykle wystarcza dokładność skanowania rzędu 2-3 milimetrów.

Skaner do własnych zastosowań a usługi skanowania 3D

Jeżeli skaner 3D będzie wykorzystywany wyłącznie wewnątrz przedsiębiorstwa i zwykle do tych samych zadań, kupowanie wszystkich pól pomiarowych dostępnych dla danego skanera nie jest konieczne. Jeśli natomiast skaner 3D będzie wykorzystywany poza firmą i zapadnie decyzja o świadczeniu usług skanowania 3D, wówczas warto zainwestować w różnorodne pola pomiarowe, dostosowane do zróżnicowanych potrzeb klientów i różnych wielkości skanowanych elementów.