Technologia

Modelowanie 3D uszkodzonych lub zużytych elementów

Modelowanie 3D

Modelowanie 3D to proces polegający na tworzeniu obiektów geometrycznych w trójwymiarze. Praca nad powstaniem trójwymiarowego modelu może rozpocząć się od zera i dotyczy to sytuacji, gdy dążymy do opracowania zupełnie nowego produktu, nie wzorując się na żadnym istniejącym w rzeczywistości obiekcie. Ale modelowanie 3D nierzadko dotyczy uszkodzonych lub zużytych obiektów rzeczywistych i wykonywanie jest w celu ich zrekonstruowania.

Rekonstrukcja modelu 3D

Modele 3D obiektów wymagających rekonstrukcji tworzone są na podstawie zebranej dokumentacji technicznej, o ile jest ona dostępna, pomiaru uszkodzonego modelu metodami tradycyjnymi, a także skanów pozyskanych w procesie skanowania 3D. Praca nad modelem mocno zniszczonego przedmiotu trwa dłużej, aniżeli odtwarzanie wyglądu obiektu lekko zużytego, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy dokumentacją techniczną i nie wiemy, jak dokładnie przedmiot prezentował się przed eksploatacją. Na szczęście rekonstrukcję modelu 3D można rozłożyć w czasie, zapisując w trójwymiarze poszczególne jej etapy.

Modele 3D w formie siatki trójkątów

Modele 3D najczęściej zapisywane są w postaci siatek trójkątów lub czworokątów, a każdy z nich powstaje z połączenia określonej ilości wieloboków. Konstrukcja z siatki jest najpowszechniejszą metodą zapisu modelów 3D, a szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku obiektów o prostych formach. Natomiast w sytuacji, gdy oczekujemy dłużej dokładności podczas modelowania, lepiej zastosować technikę zapisu NURBS.

Modelowanie 3D a ulepszanie produktu

Jeśli celem modelowania jest rekonstrukcja 3D zużytych lub zniszczonych elementów, możemy założyć, że chodzi o precyzyjne odtworzenie formy obiektu. Powstały model 3D ma pokazywać, jak wyglądał obiekt, zanim trafił do użycia. Czasem jednak zależy nam na wprowadzeniu do modelu pewnych ulepszeń. Chcemy mieć możliwość wyprodukowania udoskonalonego zamiennika czy też nieco zmodyfikowanej wersji starej części. Modelowanie 3D umożliwia wprowadzanie drobnych zmian i ulepszeń, zwłaszcza w przypadku łatwej w edycji siatki trójkątów.

Modelowanie 3D a technologia druku przestrzennego

Modyfikacje i ulepszenia powstałych modeli wykonywane są na podstawie wytycznych zamawiającego oraz dokumentacji CAD elementu bazowego. Jeśli model zostanie ukończony, na jego podstawie można przygotować dokumentację techniczną oraz przystąpić do wyprodukowania prototypu ulepszonego obiektu. Do wykonywania prototypów doskonale nadaje się technologia druku przestrzennego, ponieważ jest tania i szybka. Prototyp pozwala na dostrzeżenie wszelkich nieprawidłowości. Po zbadaniu prototypu możliwe jest dokonanie niezbędnych modyfikacji w modelu 3D. Kolejnym etapem będzie wdrożenie gotowego projektu.