Technologia

Gdzie w nowoczesnym budownictwie wykorzystuje się drewno?

Drewno śmiało można zaliczyć do kategorii najstarszych surowców wykorzystywanych przez człowieka. Właściwości drewna sprawiają, że sprawdza się jako materiał budowalny i dekoracyjny, a także pozwala na produkcję rozmaitych przedmiotów użytkowych. Drewno nigdy nie wyjdzie z mody, ponieważ w przeciwieństwie do stali i plastiku, jest nie tylko trwałe, ale i piękne.

Nowoczesne budownictwo a surowce pochodzenia naturalnego

Najnowsze technologie stosowane w budownictwie pozwalają na powstawanie budynków estetycznych, funkcjonalnych i energooszczędnych. Zrównoważone budownictwo nie jest jedynie chwilowym trendem. Obecnie, z uwagi zarówno na rosnące potrzeby i wymagania klientów, ale i szybko postępujące zmiany klimatyczne, dąży się do wykorzystania materiałów pochodzenia naturalnego, do rozsądnego dysponowania energią, ograniczenia zużycia tworzyw sztucznych i środków chemicznych, redukcji odpadów, minimalizacji szkodliwości budynków dla otoczenia itd. Nowoczesne budownictwo nie może rozwijać się w opozycji do tego, co przedstawia środowisko ekologów i bez wykorzystania ekologicznych materiałów. Dlatego drewno stało się obecnie materiałem wyjątkowo pożądanym w nowoczesnych budynkach.

Drewno w budownictwie – nie tylko deski sosnowe

Drewno jest cenione w budownictwie nie tylko ze względu na naturalne pochodzenie. Ekologia to bardzo ważna kwestia, ale gdyby nie szczególne właściwości drewna, prawdopodobnie nie byłoby traktowane jako materiał przyszłości. Tymczasem coraz częściej właśnie tak mówi się o drewnie klejonym.

Drewno ma doskonałe właściwości izolacyjne. Za przykład mogą posłużyć kantówki okienne z drewna sosnowego. Okna drewniane doskonale zapobiegają utratom ciepła zimą, z kolei latem znacznie ograniczają ryzyko przegrzania pomieszczeń. Ponadto świetnie izolują przed hałasem dochodzącym z zewnątrz. Drewno jest również materiałem łatwym w obróbce i podatnym na klejenie, szczególnie sucha tarcica sosnowa. Dzięki temu produkty z drewna mogą przyjmować rozmaite kształty i wymiary. Drewno jest też znacznie lżejsze od stali, co w wielu przypadkach ma ogromne znaczenie. Poza tym elementy powstałe z drewna są piękne i wyjątkowe.

Wykorzystanie drewna w nowoczesnym budownictwie

Z drewna tworzy się konstrukcje dachów, jak i całych budynków. Obecnie dużą popularnością cieszą się zwłaszcza domy szkieletowe z drewna. Są dość tanie i energooszczędne. Ale nawet jeśli budynek jest murowany, często wykonuje się drewnianą elewację i drewnianą podbitkę. Z kolei kantówki okienne z drewna sosnowego służą do produkcji okien i drzwi (zewnętrznych i wewnętrznych). Okna drewniane mają wielu zwolenników, co nie dziwi z uwagi na ich niepowtarzalny wygląd. Ponadto z drewna wykonuje się podłogi i schody. Wykorzystanie drewna w nowoczesnym budownictwie odbywa się zatem na szeroką skalę.