Technologia

Jak wykonać skan 3D?

Professional 3D scanner scanning an industrial object plastic molding placed on a turntable

Technologia 3D rozwiązuje wiele problemów związanych z procesami produkcyjnymi, kontrolą jakości, digitalizacją zbiorów muzealnych, czy dopasowywaniem protez. Profesjonalna usługa skanowania 3D pozwala na niezwykle precyzyjne i szybkie wymiarowanie obiektów, błyskawicznie zbieranie danych i wykorzystywanie ich w dowolny sposób. To, do czego zostaną wykorzystane skany 3D, uzależnione jest od potrzeb danej firmy czy instytucji. Czasem proces skanowania 3D służy produkcji zamienników dla części maszyn i narzędzi, innym razem pozwala na wyprodukowanie idealnie dopasowanej protezy, służy wykonaniu trójwymiarowej prezentacji produktu na stronie sklepu, pozwala na zebranie danych na temat jaskiń, bunkrów, budynków zabytkowych, pomników itd.

Skaner 3D – precyzyjne wymiarowanie obiektów

Skanowanie 3D to proces pozwalający na szybkie zabranie danych na temat geometrii obiektu. Za pomocą skanera sprawdzamy wymiary, kształt, strukturę powierzchni obiektu, a w niektórych przypadkach także kolor. Trójwymiarowy model, który widzimy na ekranie komputera po zebraniu danych, dokładnie odzwierciedla wygląd przedmiotu rzeczywistego. Oczywiście tak precyzyjne odwzorowanie wyglądu obiektu istniejącego w rzeczywistości możliwe jest wówczas, gdy w procesie skanowania wykorzystamy profesjonalne urządzenia.

Wykonywanie skanów 3D – profesjonalna usługa skanowania

Na rynku dostępne są różne skanery 3D. Niektóre z nich to niewielkie skanery ręczne, ale mamy też większe urządzenia, zamontowane na specjalnych stojakach, skanery wbudowane w linie produkcyjną, a także naprawdę duże skanery służące do badania dużych obiektów (np. budynków, ulic) ze znacznych odległości. Skanery 3D mogą służyć do użytku profesjonalnego i określonych zastosowań, ale mogą być urządzeniami do zastosowań ogólnych. Oczywiście nie każda firma dysponuje własnym skanerem 3D, ale to nie znaczy, że nie korzysta z tej technologii. Wiele firm i instytucji nawiązuje współpracę z firmami świadczącymi usługi skanowania 3D. Profesjonalna usługa skanowania 3D może być wykonywana w siedzibie firmy klienta, w innej, wskazanej przez niego lokalizacji, albo w laboratorium pomiarowym.

Jak powstaje skan 3D? Różne technologie skanowania

Dzięki profesjonalnym skanerom 3D, skany, a następnie model CAD obiektu rzeczywistego, powstają naprawdę bardzo szybko. Zasada działania wszystkich skanerów 3D jest podobna, choć na pytanie jak powstaje skan 3D, nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem, bo technologie skanowania są różne. Zacznijmy od tego, że na rynku dostępne są zarówno skanery dotykowe, jak i bezdotykowe. W zależności od tego, z jakiego urządzenia korzystamy, inaczej przebiega proces skanowania 3D. W przypadku skanerów dotykowych, głowica skanująca sunie bezpośrednio po powierzchni obiektu. Obecnie większą popularnością cieszą się skanery bezdotykowe, które umożliwiają skanowanie obiektów na odległość. Dzięki temu są łatwiejsze w użyciu i bezpieczne w stosowaniu. Nie istnieje ryzyko, że w procesie skanowania powierzchnia obiektu, np. cennego eksponatu muzealnego, ulegnie uszkodzeniu.