Rekonstrukcja modelu 3D na podstawie obiektu rzeczywistego jest odwrotnością klasycznego procesu modelowania. Model 3D można przecież opracować od podstaw, zwłaszcza jeśli mamy genialny pomysł i uparcie dążymy do jego realizacji. Faktem jest jednak, że firmy produkcyjne wciąż korzystają z wcześniejszych doświadczeń, wciąż udoskonalają już istniejące produkty, wciąż podglądają konkurencję. Jednak aby wyprodukować zamiennik dla jakiegoś przedmiotu, najpierw musimy poznać jego konstrukcję i funkcjonalności. W tym celu wykonuje się rekonstrukcję modelu 3D.
Modelowanie z wykorzystaniem skanera 3D
Rekonstrukcja 3D jest metodą, w której obiekt zostaje odtworzony w wirtualnej, trójwymiarowej rzeczywistości. Proces odtwarzania może być żmudny, ale wcale nie musi. Wiele zależy od wykorzystanych narzędzi. Z pewnością najszybciej rekonstrukcja modelu powstaje, jeśli w tym celu wykorzystuje się nowoczesne urządzenie metrologiczne, jakim jest skaner 3D. Modelowanie z wykorzystaniem skanera 3D jest łatwe, szybkie i wygodne. Dlaczego? Ponieważ profesjonalne skanery 3D błyskawicznie i niezwykle precyzyjnie badają geometrię obiektu rzeczywistego i przenoszą ją do wirtualnej rzeczywistości. Na podstawie precyzyjnych skanów powstaje model 3D, który następnie można dowolnie modyfikować.
Największe, świetnie rozwinięte firmy produkcyjne, które na co dzień korzystają z możliwości, jakie oferuje technologia 3D, dysponują własnymi skanerami. Niestety mniejsze firmy nie zawsze mogą sobie pozwolić na zakup profesjonalnego urządzenia metrologicznego. To jednak nie oznacza, że nie mogą korzystać ze skanerów 3D. Przeciwnie – usługa skanowania 3D jest dostępna dla wszystkich. Nierzadko usługi skanowania 3D świadczą firmy, które zajmują się produkcją i sprzedażą skanerów 3D i dysponują własnym laboratorium pomiarowym. Oczywiście skanowanie 3D wykonują również w siedzibie firmy klienta, a także we wskazanych przez niego lokalizacjach.
Rekonstrukcja modelu z wykorzystaniem skanera 3D
Wymiarowanie obiektów z wykorzystaniem skanera 3D może przebiegać w różny sposób. Wszystko zależy od tego, co skanujemy, jak duży jest obiekt, gdzie się znajduje (pod dachem, czy na zewnątrz), a także, jakim skanerem dysponujemy. Skanery 3D mogą działać zarówno w technologii laserowej, jak i w technologii światła strukturalnego. Mogą być skanerami dotykowymi, albo bezdotykowymi. Mogą należeć do grupy urządzeń bliskiego lub dalekiego zasięgu. Możliwości jest naprawdę wiele. Natomiast faktem jest, że obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się skanery bezdotykowe wykorzystujące wiązkę światła strukturalnego. Usługa skanowania z wykorzystaniem tego typu urządzenia realizowana jest sprawnie, a zrekonstruowany model 3D bardzo dokładny i gotowy do dalszej edycji.
Skaner 3D zbiera i przesyła informacje na temat obiektu, a tymczasem na ekranie komputera wyświetla się model 3D. Utworzoną rekonstrukcją można manipulować i wykorzystywać ją na wiele różnych sposobów. Można wykorzystać do przygotowania dokumentacji technicznej, wirtualnej prezentacji, można wydrukować na drukarce 3D, albo przetworzyć i wykorzystać na linii produkcyjnej wyposażonej w maszyny CNC.