Biznes, Porady, Technologia

Jak przeprowadzić proces inżynierii odwrotnej?

Optical 3D coordinate measuring machine scanning workpiece

Inżynieria odwrotna stoi w opozycji do klasycznych metod projektowania. O ile projektowanie wspomagane komputerowo zakłada, że najpierw mamy pomysł, potem projekt 3D, który następnie przekazywany jest do produkcji, o tyle w inżynierii odwrotnej zaczynamy od końca. Najpierw mamy gotowy produkt, czyli obiekt istniejących w rzeczywistości. Dopiero na jego podstawie tworzymy model CAD, który następnie wykorzystujemy do odtworzenia dokumentacji technicznej obiektu, do stworzenia jego nowej wersji lub udoskonalonego zamiennika.

Jak definiuje się inżynierię odwrotną?

Procesy inżynierii wstecznej są często wyszczególniane jako osobna usługa w ofercie firm oferujących profesjonalne skanowanie 3D. Wszystko dlatego, że skanery 3D rzeczywiście odgrywają ważną rolę w inżynierii odwrotnej. To dzięki nim możliwe jest szybkie i niezwykle precyzyjne wymiarowanie obiektów rzeczywistych, sprawdzanie zarówno wymiarów, jak i kształtu, budowy czy struktury. Na podstawie skanów 3D tworzy się trójwymiarowe modele, które następnie podlegają edycji w specjalnych programach komputerowych.

Inżynieria odwrotna umożliwia pozyskanie modelu CAD obiektu rzeczywistego. Model może być wykorzystany w procesach produkcyjnych. Na jego podstawie można odtworzyć części starych, nieprodukowanych już dziś maszyn i urządzeń, uzupełnić narzędziownię, odtworzyć stare, zabytkowe przedmioty, np. ławki kościelne, przygotować zamiennik lub nową, udoskonaloną wersję produktu. Za pomocą inżynierii odwrotnej można też bliżej poznać produkty oferowane przez konkurencję. Inżynieria wsteczna świetnie sprawdza się, gdy nie dysponujemy dokumentacją techniczną dla obiektu rzeczywistego.

Jak przebiega proces inżynierii wstecznej?

Inżyniera wsteczna nie wymaga szczególnych przygotowań. Na pewno należy zadbać o przygotowanie obiektu, który chcemy zeskanować. Jeśli jest on częścią jakiejś większej całości, warto pozbyć się zbędnych elementów. Jeśli jest to obiekt dużych rozmiarów, należy umieścić go w taki sposób, by urządzenie skanujące mogło zbadać jego bryłę ze wszystkich stron. W przypadku przedmiotów błyszczących, przezroczystych i bardzo ciemnych konieczne może okazać się użycie środka nadającego pożądaną barwę. Jednak profesjonalne skanery 3D radzą sobie w każdych warunkach i bez względu na to, jakiego rodzaju obiekt wymiarują.

Skanowanie 3D na ogół nie trwa długo. Przeciwnie – wymiarowanie obiektów odbywa się błyskawicznie. Obiekt przenoszony jest ze świata rzeczywistego do świata wirtualnego. Powstały model i dokumentacja są analizowane, odtwarzane, a w razie potrzeby edytowane. Jeśli prace nad modelem zostaną ukończone, można przystąpić do produkcji duplikatu dla obiektu rzeczywistego.

Profesjonalne skanowanie 3D a inżynieria wsteczna

Powodzenie inżynierii odwrotnej w głównej mierze zależy od tego, z jaką starannością zeskanowano obiekt. Dokładny skan 3D jest bazą do inżynierii wstecznej. To na jego podstawie opracowuje się modele parametryczne, powierzchniowe i hybrydowe. Tak szybko pozyskane modele odzwierciedlają obiekty rzeczywiste i pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze, jakie w innym przypadku musielibyśmy poświęcić na wymiarowanie obiektów tradycyjnymi metodami.