Technologia

Drukarnia – procesy poligraficzne

Drukarnia

Jeżeli zapytamy przypadkowych przechodniów o to, czym zajmuje się drukarnia, z pewnością uzyskamy odpowiedź, że drukowaniem dokumentów, ulotek, czasopism, zaproszeń itd. To oczywiście jest prawda, niemniej sam druk zajmuje często znacznie mniej czasu niż towarzyszące mu procesy poligraficzne.

Czym jest poligrafia?

Poligrafią nazywamy dziedzinę techniki, która zajmuje się procesami wytwarzania wydruków. Jest to definicja bardzo ogólna, z pewnością wymagająca uściślenia.

Najwięcej informacji na temat procesów poligraficznych, jakimi zajmuje się drukarnia, uzyskamy wówczas, gdy przeanalizujemy je na przykładzie. Zatem w jaki sposób powstaje książka? Z pewnością składa się na to wiele etapów, począwszy od opracowania treści, ale również wszelkich wykresów, tabel, ilustracji, wykonania projektu graficznego okładki, przygotowania procesu drukowania, aż do składania i oprawiania gotowego egzemplarza.

Przygotowanie druku zajmuje zwykle najwięcej czasu. Od pracownika drukarni wymaga maksymalnego zaangażowania i dużej dokładności. Jeśli na tym etapie pojawią się błędy i nie zostaną poprawione, cały wydrukowany nakład może trafić do kosza. Na szczęście takie błędy są dzisiaj rzadkością.

Drukarnia i jej produkcja poligraficzna

Nowoczesna drukarnia świadczy zróżnicowane usługi poligraficzne, zarówno w technologii analogowej, jak i cyfrowej. Jeśli chodzi o przygotowanie do druku, obejmuje ono m.in. projektowanie, obróbkę i reprodukcję obrazu, a także wykonanie proofu. Do tego etapu zaliczamy także montaż obrazu i wykonanie formy drukowej. Jeśli chodzi o drugi etap produkcji polograficznej, czyli samo drukowanie, możemy podzielić je na bezfarbowe, bezformowe oraz z formą.  Trzeci etap produkcji poligraficznej następuje po zakończeniu drukowania. Wtedy do odbywa się uszlachetnianie druku czy też obróbka introligatorska.

Analizując powyższe, nie trudno się domyśleć, że maszyny drukujące nie są jedynym wartościowym sprzętem w drukarni. Ale oczywiście to one decydują o jakości wydruku, to ich wydajność jest dla drukarni priorytetem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów maszyn drukarskich wykorzystujących rozmaite metody drukowania. Kupując maszynę drukarską w celu prowadzenia produkcji poligraficznej, należy zwrócić uwagę na to, do jakich wydruków nadaje się dane urządzenie, na jakim podłożu może drukować, ale również na jego wytrzymałość, wydajność, szybkość drukowania i łatwość obsługi. Nie bez znaczenia jest także  możliwość dokupienia części wymiennych i materiałów eksploatacyjnych.