Zdrowie

Nakrycia wierzchnie na lato: kimono, sweterek, narzutka

na lato

Pod pojęciem „nakrycie wierzchnie” rozumiemy zwykle kurtki i płaszcze, ale w sezonie letnim po tego typu elementy garderoby sięgamy niezwykle rzadko. Nakryciem wierzchnim jest wówczas wszystko to, co zarzucamy na letnie koszulki czy sukienki. W zależności od upodobań, kobiety sięgają po sweterki, lekkie narzutki, kimona, a niekiedy, gdy sytuacja tego wymaga, nieco bardziej eleganckie bolerka i żakiety.

Najlepsze tkaniny na lato

Ubrania na lato powinny być wykonane z tkanin stosunkowo cienkich i przewiewnych, pozwalających skórze oddychać. Zbyt opięte ubranie, wykonane z tkaniny będącej mieszanką sztucznych materiałów, z pewnością nie będzie komfortowe w noszeniu w upalne letni dni.

Powyższe wskazówki mają zastosowanie do większości elementów letniej garderoby, ale jeśli chodzi o nakrycia wierzchnie, a więc ubrania, których nie nosimy „przy ciele”, w ich przypadku panuje nieco większa swoboda w doborze materiałów. Poza tym raczej nie sięgamy po nie w środku upalnego dnia, a wówczas, gdy zrobi się nieco chłodniej.

Tkaniny pochodzenia naturalnego

Latem świetnie sprawdzają się tkaniny pochodzenia naturalnego, a czołowe miejsce wśród nich zajmują tkaniny bawełnianie. Noszenie ubrań z bawełny jest też wskazane w przypadku niemowląt i małych dzieci. Kolejnym materiałem idealnym na lato jest len. Jedni go kochają, inni nienawidzą, a to dlatego, że ubrania lniane niestety dość mocno się gniotą.

Jeśli chodzi o dorosłe osoby i sytuacje, w których wymagane jest założenie ubrań bardziej eleganckich, świetnie sprawdzą się tkaniny jedwabne. Ładny wygląd zapewnią również bluzki, koszule i sukienki wykonane z wiskozy. Mimo że nie jest to tkanina pochodzenia naturalnego, doskonale przepuszcza powietrze.

Tkaniny na letnią narzutkę

Nakrycia wierzchnie na lato mogą być wykonane z materiałów wymienionych powyżej. Jeżeli zależy nam na lekkości i zwiewności narzutki albo kimona, możemy postawić również na szyfon. Obok tego kobiety chętnie sięgają po narzutki wykonane z koronki, które w połączeniu z cienkim topem bez rękawków tworzą bardzo ciekawą stylizację.

Dzianina dresowa i sweterkowa

Co ciekawe, latem dobrze sprawdza się również dzianina, w tym dzianina dresowa. Mogą z niej powstać wygodne szorty czy luźna sukienka. Z dzianiny wykonuje się również narzutki oraz oczywiście sweterki. Rozpinany sweterek to niezbędny element kobiecej garderoby. Świetnie wygląda w połączeniu z wygodną koszulką i szortami, ale możne go również wykorzystać w stylizacjach do biura, oczywiście pod warunkiem, że w miejscu pracy nie obowiązuje ścisły dress code.