Nieprawidłowe, spowolnione krążenie krwi w organizmie skutkuje powstawaniem obrzęków i zmian skórnych, ogólnym osłabieniem, zwiększoną męczliwością i dusznością. Zaawansowana niewydolność żylna może dawać także inne, znacznie bardziej niepokojące objawy i stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet dla życia pacjentów. Dlatego w razie występowania charakterystycznych dolegliwości, takich jak uczucie ciężkości nóg, mrowienie czy pajączki na skórze, należy umówić się na konsultację lekarską i wykonać diagnostykę przepływu żył, czyli USG Doppler w UK.
Niewydolność żylna a słabe krążenie
Słabe krążenie krwi nie jest tym samym, co niewydolność żylna skutkująca nieprawidłowym przepływem krwi przez naczynia krwionośne. Słabe krążenie może mieć miejsce także wtedy, gdy żyły i tętnice są zupełnie zdrowe i wynikać z zupełnie innych czynników, np. osłabionej pracy serca. Natomiast niewydolność żylna to stan chorobowy, w którym ujawniają się objawy zastoju w krążeniu żylnym. Szczególnie chodzi o krążenie żylne w kończynach dolnych, które objawia się powstawaniem pajączków, obrzęków i żylaków.
Przyczyny niewydolności żylnej
Nieprawidłowy przepływ krwi przez naczynia krwionośne może wynikać z nieprawidłowej budowy tychże naczyń, albo rozwijać się z czasem w wyniku oddziaływań środowiskowych. Nieprawidłowa dieta, siedzący tryb życia i otyłość z pewnością zwiększają ryzyko powstawania niewydolności żylnej. Uporczywe zaparcia, wady postawy, podeszły wiek i płeć żeńska także są czynnikami mogącymi zaburzać prawidłowe krążenie krwi w kończynach dolnych.
Niewydolność zastawek żylnych może być pierwotna lub nabyta. Mówimy wtedy o żylakach pierwotnych i wtórnych. Żylaki pojawiają się także na skutek przebytej zakrzepicy żył głębokich, albo w wyniku występowania żylnych zespołów uciskowych (zdarzają się m.in. w ciąży). Jak dochodzi do powstawania widocznych na skórze zmian? W łożysku uciskanych żył powstaje nadciśnienie. Żyły poszerzają się, następuje wsteczny przepływ krwi i uwidaczniają się pajączki. Z czasem zmiany utrwalają się, a żylaki stają się widocznym i dotkliwym problemem. Nie tylko natury estetycznej.
Czy niewydolność żylną można wykryć, zanim pojawią się żylaki? USG Doppler w UK
Tak, pod warunkiem, że pacjent nie będzie bagatelizował pierwszych objawów niewydolności żylnej. Polski lekarz w UK namawia, by do jego gabinetu zgłaszali się pacjenci, którzy odczuwają mrowienie kończyn dolnych, towarzyszy im uczucie ciężkości nóg, ponadto zauważają obrzęki i zmiany ciepłoty ciała w tych okolicach. Pojawienie się zasinień i pajączków również zwiastuje rozwijającą się chorobę. Jeśli takie objawy występują, warto wykonać USG Doppler Londyn. Diagnostyka przepływu żył pozwoli na wczesne wykrycie nieprawidłowości i wdrożenie leczenia, które zapobiegnie dalszemu rozwojowi schorzenia.
Polska przychodnia w Londynie wykonuje badanie USG Doppler na nowoczesnym sprzęcie. Polski lekarz w UK bada przepływ krwi w żyłach i tętnicach, a tym samym ich przekrój i wydolność. Badanie pozwala zobaczyć, w którym miejscu krew płynie wolniej, w którym szybciej i gdzie dochodzi do cofania krwi. Badanie pozwala na wybranie odpowiedniej metody leczenia żylaków.