Zdrowie

Dermatolog – specjalista od chorób skóry

Dermatolog

Mówiąc o stanach chorobowych, najczęściej mamy na myśli to, co dzieje się wewnątrz organizmu,  jak funkcjonują poszczególne układy i organy. Bardzo często możemy usłyszeć, że ktoś boryka się z poważną chorobą, a mimo to nie wygląda na osobę chorą. Z chorobami skóry jest inaczej – jeśli nie schowamy ich pod ubraniem, włosami czy warstwą kosmetyków, stają się widoczne dla otoczenia i niestety powodują znaczny dyskomfort. Nie chodzi jedynie o to, że zmiany skórne bolą czy swędzą, ale również o to, że stanowią defekt kosmetyczny i odbierają pewność siebie. Wiele osób wstydzi się tego, jak wygląda ich skóra i z tego powodu ogranicza życie towarzyskie, zamyka się w sobie. Dlatego tak ważne jest, by dermatolog nie tylko podjął próbę wyleczenia skóry, ale spojrzał na pacjenta całościowo i skupił się również na jego psychice. Oczywiście dermatolog nie jest psychologiem, ale umiejętne podejście do pacjenta jest niezwykle cenne w tym zawodzie.

Przewlekłe choroby skóry

Pacjenci, którzy cierpią na przewlekłe choroby skóry, zwykle są stałymi bywalcami poradni dermatologicznych. Dermatolog kontroluje przebieg leczenia i w zależności od efektów powtarza stosowane leki bądź wypisuje receptę na nowe. Interweniuje również wtedy, gdy dochodzi do zaostrzenia stanu chorobowego, co bardzo często zdarza się np. w przypadku łuszczycy.

Łuszczyca to jedna z najczęściej występujących przewlekłych (ale nie zakaźnych!) chorób skóry. Niestety nie ma na nią skutecznego leku, a stosowane specyfiki działają jedynie objawowo. Po ustąpieniu objawów pacjenci zaprzestają smarowania skóry, a po pewnym czasie zmiany wracają bądź pojawiają się w innych miejscach. Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy to reemisja trwa latami i pacjent bardzo dług cieszy się gładką skórą, ale zdecydowana większość łuszczyków nigdy nie jest zupełnie „czysta”.

Dermatolog – leczenie łuszczycy i innych chorób skórnych

Charakterystyczne dla łuszczycy zmiany skórne to czerwone place pokryte grubą łuską. Oprócz tego wyszczególnia się łuszczycę krostkową oraz stawową, ale typ plackowaty pojawia się najczęściej i w szczególności obejmuje łokcie, kolana oraz owłosioną skórę głowy (z tendencją do wychodzenia na czoło). Oczywiście zdarza się, że łuski nie pojawiają się na kolanach czy łokciach, a są rozmieszczone w różnych miejscach na całym ciele. Warto podkreślić, że leczenie wielu niewielkich plamek jest dla niektórych pacjentów trudniejsze niż smarowanie jednej czy dwóch dużych zmian.

Jeśli łuska jest gruba, najpierw pokrywa się ją preparatami, które pozwolą łuskę zmiękczyć i usunąć. Po usunięciu łuski pozostają czerwone plamy, na które nakłada się właściwe leki. Trzeba je stosować ściśle według wskazań lekarza, szczególnie jeśli są to leki sterydowe, które mogą wywołać wiele działań niepożądanych. W leczeniu łuszczycy, ale i innych chorób skóry, niezwykle ważny jest również rodzaj stosowanych kosmetyków (płyny do kąpieli, balsamy do ciała, kremy, musy), zdrowa dieta, a także stosowanie suplementów, które mogą poprawić kondycję włosów, skóry i paznokci. Ponadto łuszczycy powinni unikać stresu, alkoholu i przeziębień, bo każda infekcja może stać się przyczyną zaostrzenia choroby.