5.4 C
Londyn
niedziela, 15 grudnia, 2024
Strona głównaPoradyWymiana pieca – dlaczego to się opłaca?

Wymiana pieca – dlaczego to się opłaca?

Date:

Pozostałe

Jak wybrać piec wolnostojący do małego domu?

Piece wolnostojące są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kominków, zarówno...

Z jakimi problemami prawnymi najczęściej spotykają się deweloperzy?

Inwestycje w rynek nieruchomości pozwalają na zdobycie dużych pieniędzy,...

Zegarki Swarovski: Połączenie elegancji z funkcjonalnością

Swarovski to marka, która zasłynęła z produkcji wyjątkowej biżuterii...

Jak dopasować drzwiczki kominkowe na wymiar do stylu wnętrza?

Kominek łączy funkcję użytkową i dekoracyjną. Z jednej strony...

Jak kompleksowo urządzić niewielkie mieszkanie? Praktyczne porady i inspiracje

Trend na małe mieszkania stale rośnie, nie bez powodu...
spot_imgspot_img

Wymiana pieca, który nie działa prawidłowo to konieczność, jeśli chcemy, by w domu było ciepło i bezpiecznie. Niesprawny piec to ryzyko zaczadzenia i wybuchu pożaru. Poza tym taki piec nie jest w stanie zapewnić i utrzymać optymalnej temperatury w domu, a ciągłe kontrolowanie jego działania jest dla domowników dokuczliwe. Piec wymienimy zatem wówczas, gdy nie działa prawidłowo, a jego użytkowanie zaczyna sprawiać trudność. Niekiedy warto wymienić też piec, który jest w pełni sprawy, ale z pewnych względów nie spełnia dzisiejszych standardów.

Dlaczego warto wymienić stary piec na nowoczesne urządzenie?

Ekonomiczne ogrzewanie

To, że stary piec działa prawidłowo, nie oznacza, że jest w stanie ogrzać dom równie niskim kosztem, jak nowe urządzenie. Nowoczesne kotły grzewcze to urządzenia o wysokiej sprawności. Szybko nagrzewają się do pożądanej temperatury i utrzymują ją na stałym poziomie. Łatwo można też wyliczyć, ile opału będzie trzeba kupić na sezon grzewczy, co sprawia, że jesteśmy w stanie z wyprzedzeniem uwzględnić taki wydatek w domowym budżecie.

Łatwa obsługa nowoczesnych urządzeń grzewczych

Wymiana pieca wskazana jest także wówczas, gdy mamy dość kłopotliwej obsługi starego urządzenia. Piece węglowe starego typu wymagają ciągłego pilnowania ognia i dorzucania opału, co oznacza, że jeśli wychodzimy rano do pracy i nikt z domowników nie zostaje w domu, to z dużym prawdopodobieństwem wrócimy do zimnego mieszkania. Piece węglowe doskonale sprawdzały się na wsiach, gdzie żyły wielopokoleniowe rodziny, poza tym, ze względu na porę zimową i zaniechanie prac polowych, w domu zawsze ktoś był. Dziś sytuacja diametralnie się zmieniła, na wsiach mieszka wiele osób, które podejmują pracę zawodową w pobliskich miejscowościach. Poza tym społeczeństwo stało się bardziej świadome i wygodne – dlaczego mamy męczyć się ze starym piecem, jeśli możemy mieć nowy, który będzie pracował niemal bezobsługowo? Doskonałym przykładem jest tutaj piec na pellet, który sam pobiera odpowiednią ilość opału. Dodatkową zaletą jest to, że pellet jest łatwy w transporcie i przechowywaniu.

Wymiana pieca w trosce o czystość powietrza

Wymiana pieca to temat poruszany bardzo często przy okazji rozmów o ekologii i zanieczyszczeniach powietrza. Jeśli chcemy oddychać czystym powietrzem i nie nosić w sezonie grzewczym masek przeciwsmogowych, zdecydowanie opłaca się wymienić stary piec węglowy na nowe, ekologiczne urządzenie. Wspomniany już wyżej piec na pellet to jedno z rozwiązań rekomendowanych dla tych, którzy stoją przed wyborem nowego urządzenia grzewczego. W procesie spalania pelletu nie dochodzi do powstawania szkodliwego smogu – emisja dwutlenku węgla jest równa zeru, a innych szkodliwych substancji zredukowana do minimum.

Warto również dodać, że wymiana pieca na nowe, ekologiczne urządzenie, wcale nie musi być kosztowna. Gminy prowadzą program dofinansowania do wymiany pieca. Założeniem programu jest pomoc w zmniejszeniu poziomu zanieczyszczeń powietrza, który jest szczególnie wysoki w okresie jesienno-zimowym.

 

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Inne

spot_img