W ostatnich latach coraz więcej mówi się na temat zmian klimatycznych, zanieczyszczeń powietrza i konieczności podjęcia działań, dzięki którym możliwe będzie obniżenie poziomu emisji do atmosfery szkodliwych substancji. Wszystko to sprawia, że wiele osób rzeczywiście przykłada wagę do troski o jakość powietrza i np. rezygnuje z używania starych pieców węglowych. Czym taki piec można zastąpić? Które metody ogrzewania można uznać za ekologiczne, a jednocześnie ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu? Wśród najczęściej udzielanych na to pytanie odpowiedzi pojawia się pellet. Pellet co to jest, z czego się składa, w jakich piecach jest spalany – na te i inne pytania udzielamy odpowiedzi w poniższym tekście.
Z czego powstaje pellet?
Zacznijmy od tego, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pelletu. Paliwo to może powstawać m.in. ze słomy, ale w Polsce największą popularnością cieszy się pellet drzewny. Idąc tym tokiem, możemy wyszczególnić pellet produkowany z różnych gatunków drewna zarówno liściastego, jak i iglastego. Wpisując w wyszukiwarkę hasło pellet co to jest, bardzo dużo informacji uzyskamy na temat pelletu sosnowego. Nie jest on jednak produkowany z pociętych na mniejsze kawałki bali sosnowych, a ze zrębów i wiórów, które powstają niejako przy okazji obróbki drzewnej.
Surowiec do produkcji pelletu
Wysokiej jakości pellet powstaje z dokładnie wyselekcjonowanych odpadów drzewnych. Muszą to być zręby i wióry wolne od zanieczyszczeń, pochodzące ze zdrowego drewna, niepokrytego klejem czy lakierem. Wióry te powinny być dobrze zabezpieczone, tak by nie mieszały się z korą ani odpadami z płyt drewnopodobnych i innych materiałów używanych m.in. do produkcji mebli. Do surowca na pellet nie dodaje się też żadnych lepiszczy, a jedyną substancją, jakiej wolno użyć w procesie produkcyjnym, jest woda.
Pellet powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, a zatem można zaliczyć go do biomasy, czyli grupy paliw powstałych z produktów pochodzących z produkcji leśnej, rolnej i pokrewnych gałęzi przemysłu. Tym samym pellet stanowi odnawialne źródło energii. Co prawda drzewa nie odrastają w błyskawicznym tempie, jednak trudno sobie wyobrazić, by drewna mogło kiedykolwiek zabraknąć.
Pellet co to jest i dlaczego warto nim ogrzewać
Pellet jest paliwem ekologicznym, ale przy okazji łatwo dostępnym i niekłopotliwym w użytkowaniu. Kotły na biomasę działają przez długi czas bezobsługowo, a pomieszczenia, w których stoją, pozostają czyste. Pellet jest sprzedawany w wygodnych foliowych workach, a co za tym idzie – łatwy w transporcie i przechowywaniu. Poza tym ogrzewanie dobrym pelletem opłaca się z ekonomicznego punktu widzenia. Opał ten wyróżnia się wysoką kalorycznością i niską zawartością popiołu. Im lepszej jakości pellet, tym mniej paliwa potrzeba, by móc ogrzać pomieszczenie do pożądanej temperatury.