Szybkie tempo życia sprawia, że coraz częściej poszukujemy rozwiązań, dzięki którym wykonywanie codziennych obowiązków stanie się łatwiejsze, a tym samym pojawi się możliwość znalezienia czasu na odpoczynek czy drobne przyjemności. Ponadto zdajemy sobie sprawę, jak wielką wartość stanowi zdrowie i dobre samopoczucie, dlatego nie chcemy własnoręcznie skazywać się na wykonywanie prac nadwerężających nasze siły oraz przynoszących szkodę ogółowi społeczeństwa. Brzmi to nieco pompatycznie, ale w rzeczywistości chodzi o to, by jeśli jest to możliwe, stosować w domu rozwiązania, które będą bezpieczne, komfortowe i ekologiczne. Zatem zamiast tradycyjnego kotła węglowego, warto zainwestować w kocioł na biomasę, który może pracować przez długi czas niemal bezobsługowo, a spalane w nim paliwo nie przyczyni się do powstawania szkodliwego smogu. Oczywiście w tym miejscu warto wymienić również inne zalety pelletu.
Jak działają kotły na biomasę?
Biomasą nazywamy frakcję produktów powstałych z produkcji rolnej, leśnej, rybołówstwa i dziedzin pokrewnych. Substancje, z jakich wytwarza się pellet, a więc zręby i wióry drzewne, są materiałem powstałym niejako przy okazji obróbki drewna. Dlatego też produkcją pelletu bardzo często zajmują się zakłady przetwórstwa drzewnego, które zdają sobie sprawę, że dysponują odnawialnym surowcem, z którego może powstać wysokiej jakości pellet.
Pellet ten spala się w nowoczesnych, wyposażonych w podajnik kotłach na biomasę. Większość z nich została zaprojektowana w taki sposób, by samodzielnie uruchamiać proces spalania oraz pobierać opał z podajnika. Pełny podajnik to paliwo wystarczające na stałe ogrzewanie domu bez jakiejkolwiek interwencji osoby z zewnątrz. Absolutnie nie ma potrzeby ciągłego kontrolowania paleniska czy dosypywania opału do podajnika. Rodzina może spędzać czas poza domem, bez obaw, że w piecu wygaśnie, a w pomieszczeniach zrobi się zimno.
Korzystanie z kotłów na biomasę jest zatem bardzo wygodne dla użytkownika. Omawiając zalety pelletu, zwróćmy również uwagę, że pellet nie brudzi i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, a to również wpływa na komfort użytkowania tego opału. Natomiast popiół powstały w procesie spalania można wykorzystać do nawożenia roślin.
Zalety pelletu – jak wybrać dobry pellet?
Warunkiem komfortowego użytkowania kotłów na biomasę jest zakup pelletu dobrej jakości. Jak wybrać dobry pellet? Przede wszystkim należy postawić na producenta, który wytwarza opał z własnego surowca. Nie kupuje go, a pozyskuje w procesie obróbki drzewnej. Zamawiając pellet, zwracamy uwagę na parametry podane przez producenta, takie jak kaloryczność, wilgotność czy zawartość popiołu. Oczywiście warto również wykonać testy w warunkach domowych, sprawdzić, jak wygląda granulat, czy ma jednolitą barwę i wielkość, w jaki sposób pachnie oraz czy dobrze się spala.