Szkolenia CAM – jak w pełni wykorzystać możliwości oprogramowania CAM?
Zakup dobrego oprogramowania CAM to dopiero połowa sukcesu. Równie ważna jest umiejętność pełnego wykorzystania jego wszystkich funkcji. Nie należy zamykać się na nowe możliwości. Nie należy bać się, że nie podołamy obsłudze wyspecjalizowanych programów i urządzeń. Ponadto zdecydowana większość dostawców oprogramowania CAD/CAM oferuje szkolenia CAM, których ukończenie gwarantuje zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności.
Oprogramowanie CAM – dla jakiej branży?
Oprogramowania CAM wykorzystywane są na szeroką skalę w wielu gałęziach przemysłu. Nie wszędzie wykorzystywane w ten sam sposób, bowiem nieco inaczej przebiega proces tworzenia dużych elementów maszyn, inaczej niewielkich form wytryskowych czy biżuterii. Zawsze jednak istotny jest krótki czas programowania oraz sprawna, precyzyjna i bezpieczna obróbka.
Elastyczne oprogramowania CAM sprawdzają się w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym, w metalurgii, energetyce, przemyśle maszynowym, jubilerstwie czy właśnie podczas produkcji różnego typu form i matryc, które stanowią początek dla wielu przedmiotów z tworzyw sztucznych. Oprogramowanie CAM pozwala przyspieszyć produkcję oraz obniżyć jej koszt. Żeby jednak tak się stało, konieczne jest poznanie możliwości narzędzia i umiejętne ich wykorzystywanie. Obsługa najnowszych programów CAM nie jest skomplikowana, mimo to dostawcy programów rekomendują szkolenia CAM.
Wdrożenie oprogramowania CAM w firmie
Każdy, kto decyduje się na zakup oprogramowania CAM, powinien wybrać produkt od dostawców, którzy oferują pakiet wdrożeniowy. Najważniejsze jest wdrożenie postprocesorów dla określonych maszyn CNC. Każdy zakupiony postprocesor powinien być indywidualnie testowany na maszynie klienta. Należy sprawdzić układ kinematyczny oraz zgodność cykli generowanych przez postprocesor z cyklami sterowania maszyny. Niekiedy klienci życzą sobie, by postprocesor był dostosowany do ich indywidualnych wymagań i taka możliwość oczywiście istnieje.
Pakiet wdrożeniowy, oprócz testowania postprocesorów, obejmuje także szkolenia CAM. Warto wybierać dostawców, którzy oferują możliwość wyboru (zobacz CAM Technology) formy szkolenia – szkolenia stacjonarne bądź wyjazdowe.
Jak wyglądają szkolenia CAM?
Dla nowych użytkowników oprogramowania CAM istotna jest obsługa interfejsu, umiejętność programowania i korzystania z automatycznych funkcji, które skracają czas programowania. Najnowsze oprogramowania są na tyle przyjazne i intuicyjne, że po obejrzeniu podstawowych filmów instruktażowych każdy będzie w stanie projektować i wykonywać obróbkę. W trakcie szkoleń pokazywane są różnorodne przykłady użycia oprogramowania. Praktyczne szkolenia pomogą w pełni wykorzystać możliwości narzędzi do komputerowego wspierania procesu produkcji.