Skanowanie 3D pozwala na szybkie i precyzyjne wymiarowanie obiektów o zróżnicowanych formach i kształtach. Dotyczy to zwłaszcza profesjonalnych skanerów 3D wykorzystywanych w przemyśle. Dzięki skanerom możliwa jest optymalizacja procesów produkcyjnych, ponieważ zaawansowane urządzenia metrologiczne w krótkim czasie realizują różnorodne zadania na każdym etapie produkcji. Wykorzystuje się je w procesie projektowania, odtwarzania dokumentacji i narzędzi, czy choćby w procesie kontroli jakości. Bezdotykowa kontrola jakości skanerami 3D nie tylko ułatwia i przyspiesza produkcję, ale dzięki błyskawicznemu wyłapywaniu błędów, znacząco obniża jej koszt.
Kontrola jakości w dobie Przemysłu 4.0
W trakcie procesu produkcyjnego mogą zdarzyć się nieprzewidziane zdarzenia, które skutkują powstaniem wady produktowej. Wadliwy produkt powinien zostać jak najwcześniej wycofany z produkcji. Szybka eliminacja zapobiegnie dalszym stratom materiału oraz zmniejszy ilość odpadów i odrzutów. Dzięki sprawnej kontroli jakości nie dojdzie do sytuacji, kiedy to dalszej obróbce podlega wadliwy produkt. Praca nad produktem, który finalnie i tak nie zostanie dopuszczony do sprzedaży, jest stratą czasu, niepotrzebnym zużyciem narzędzi i finalnie wiąże się ze startami finansowymi.
Dokładna, wnikliwa i szybka (niepowodująca przestojów w produkcji) kontrola wymiarów wytwarzanych elementów jest bardzo ważnym elementem procesu produkcyjnego. Idealnie, gdy kontrola jakości odbywa się automatycznie i bezdotykowo. W dobie Przemysłu 4.0, kiedy to dążymy to integracji inteligentnych maszyn i systemów oraz wprowadzania zmian w procesach produkcyjnych, które doprowadzą do zwiększania wydajności wytwarzania, automatyczna i bezdotykowa kontrola jakości jest priorytetem. Udaje się ją realizować dzięki zrobotyzowanym systemom skanowania 3D.
Bezdotykowa kontrola jakości skanerami 3D
Skanery 3D to nowoczesne narzędzia pomiarowe, pozwalające na uzyskiwanie danych o wymiarach produkowanych elementów z bardzo wysoką precyzją. Co szczególnie istotne, skanery 3D pozwalają na pozyskiwane wielu wymiarów jednocześnie i to w bardzo krótkim czasie. Oznacza to, że kontrola jakości w przemyśle z wykorzystaniem skanera 3D nie musi być prowadzona wyrywkowo, a może obejmować nawet 100% produkcji. Ponadto zrobotyzowane systemy skanowania 3D są w stanie automatycznie określić, czy skanowany obiekt może przejść do dalszego etapu produkcji, czy też musi zostać odrzucony. W niektórych sytuacjach wykonanie produktu może zostać poprawione. W celu usunięcia usterki zaawansowany skaner może sam skomunikować się z innym urządzeniem automatyki przemysłowej.
Skanery 3D – tworzenie „cyfrowego bliźniaka” dla obiektu rzeczywistego
Nowoczesna kontrola jakości w przemyśle opiera się na zaawansowanych urządzeniach metrologicznych, które tworzą „cyfrowego bliźniaka” dla skanowanego obiektu. Trójwymiarowy, cyfrowy zapis porównywany jest z modelem wzorcowym. W ten sposób skaner błyskawicznie wyłapuje odchylenia od normy. Na rynku nie ma innego urządzenia, które podobnie jak profesjonalny skaner 3D byłoby w stanie wykryć najdrobniejsze wady produktu. Nowoczesna kontrola jakości w Przemyśle 4.0 nie może odbyć się bez udziału zaawansowanych skanerów.