Decydując się na zakup działki budowalnej pod zabudowę jednorodzinną, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, z iloma problemami może się to wiązać. Budowa własnego domu to dla wielu spełnienie marzeń. Nie posiadamy się ze szczęścia, gdy w końcu pojawia się możliwość realizacji planów czynionych przez długie lata. Droga do zakończenia wszelkich robót na budowie jest jednak daleka, a po drodze konieczne będzie podjęcie jeszcze wielu pomniejszych decyzji. To od nich uzależniony jest ostateczny wygląd i funkcjonalność pomieszczeń. Jedną z takich decyzji jest ta, dotycząca wyboru schodów. Podejmując ją, należy pamiętać, że schody do domu muszą być stabilne, bezpieczne, trwałe i estetyczne.
Dom z poddaszem użytkowym a dom piętrowy
Schody do domu parterowego z nieużytkowym poddaszem pełnią zupełnie inną funkcję niż schody do domów ze strychem zaadoptowanym do celów mieszkalnych oraz budynków piętrowych (niekiedy dodatkowo podpiwniczonych). Częstotliwość użytkowania pomieszczeń zlokalizowanych w górnej części budynku jest wówczas zupełnie inna. O ile schody, z których korzystamy na co dzień i którymi niejednokrotnie prowadzimy na górę gości, powinny wpisywać się w stylistykę budynku, o tyle schody strychowe zazwyczaj znajdują się w najciemniejszym zakamarku domu i korzystają z nich wyłącznie domownicy (sporadycznie również kominiarze lub dekarze, którzy muszą dostać się do wyłazu dachowego).
Wybór schodów strychowych nie jest zadaniem szczególnie skomplikowanym, ale nie wszystkie osoby potrafią dopasować właściwy model do danej szerokości otworu, albo nie wiedzą, jakie schody wybrać, by ciepło nie uciekało na nieogrzewany strych. W takiej sytuacji warto skontaktować się z firmą, która produkuje schody strychowe i udziela porad w zakresie doboru optymalnego rozwiązania. Oczywiście na wsparcie fachowców możemy liczyć także wówczas, gdy wybieramy schody prowadzące na poddasze użytkowe, antresolę lub piętro. Dotyczy to jednak przede wszystkim schodów metalowo-drewnianych.
Schody do domu – żelbetonowe, metalowe czy drewniane?
Rozmiar, kształt i położenie schodów żelbetonowych trzeba wybrać w momencie, gdy firma budowlana przystępuje do murowania ścian. I choć zdaniem wielu osób schody żelbetonowe nie mają sobie równych, jeśli chodzi o ich trwałość i stabilność, to nie wszyscy potrafią wybrać rozmiar i kształt schodów już na etapie budowy. Tymczasem jeśli decydujemy się na schody drewniane, metalowe czy metalowo-drewniane, konstrukcje takie montuje się dopiero po zakończeniu najbrudniejszych prac w budynku. Kiedy stoją już ściany i możemy na własne oczy zobaczyć, gdzie znajdują się otwory drzwiowe, gdzie stanie kominek, czy i gdzie znajdują się ewentualne wnęki, zdecydowanie łatwiej jest wybrać pasujące do pomieszczenia schody.
Schody drewniane można wykonać na indywidualne zamówienie u stolarza, bądź też kupić gotowe. Oczywiście nawet gotowce da się lekko modyfikować, dobierając ich wysokość czy kolor. Najwięcej możliwości aranżacyjnych mamy w przypadku schodów modułowych. Modułowe schody do domu to produkty, które z łatwością dopasujemy do każdego wnętrza.