Łuszczyca to choroba skóry o charakterze przewlekłym, nawrotowym. Choruje na nią spora część społeczeństwa, ale nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. W niektórych przypadkach zmiany skórne są na tyle małe i nieuciążliwe, że pacjenci całkowicie je lekceważą. Jednak bywa i tak, że zgrubienia i łuski pokrywają znaczy obszar ciała pacjenta, co powoduje nie tylko ból, ale i dyskomfort psychiczny. Nie bez powodu mówi się, że łuszczyca to choroba ciała i duszy.
Łuszczyca i jej podłoże
Zmiany skórne, jakie pojawiają się w przebiegu łuszczycy, nie wyglądają estetycznie i niestety w osobach postronnych nierzadko wywołują negatywne odczucia. Ponadto wielu boi się, że poprzez kontakt z chorym pacjentem, zarazi się schorzeniem skórnym. Nic bardziej mylnego! Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, co potwierdzi każdy polski dermatolog w UK.
Badania nad łuszczycą trwają od wielu lat. Niestety dotąd nie udało się ustalić, co dokładnie ją wywołuje, choć niektórzy pacjenci potrafią wskazać czynnik zapalny. Najczęściej jest to jakaś ostra infekcja, nierzadko angina, albo silny stres. Zmiany skórne pojawiają się nagle, ale to nie oznacza, że skłonność do zachorowania również pojawiła się nagle. Łuszczycę uznaje się za chorobę dziedziczną. Jednak dziedziczenie nie przebiega w taki sposób, że kolejne pokolenie z całą pewnością będzie borykać się z tym schorzeniem. Ryzyko przekazania choroby dziecku, jeśli jedno z rodziców jest chore, wynosi 15%.
Jak objawia się łuszczyca?
Przebieg choroby nie u wszystkich pacjentów jest taki sam. Zdarza się, że mamy do czynienia wyłącznie z łuszczycą owłosionej skóry głowy, podczas gdy inne obszary ciała pozostają czyste. Bywa i tak, że duże plamy pojawiają się na łokciach i kolanach, a kilka pojedynczych na plecach, albo w okolicach klatki piersiowej. Inną odmianą jest łuszczyca kropelkowa, kiedy to na całym ciele, albo znaczącym jego obszarze, pojawiają się drobne, łuszczące się krostki. Krostki mają tendencję do zlewania się w plamy.
Plamy łuszczycowe są różowe, wybrzuszone i pokryte białymi łuskami. Zadrapanie łuski oznacza pojawienie się krwi. Plamy łuszczą się i swędzą. Na silny świąt skarży się spora grupa pacjentów. Wielu nie jest w stanie powstrzymać się od drapania zmian, a tym samym mimowolnie powoduje zwiększenie ich obszaru. W miejscu zadrapania zdrowej skóry często pojawia się nowa plama.
Polski dermatolog w UK nierzadko przyjmuje pacjentów borykających się z łuszczycą stawową. W przebiegu schorzenia pacjenci odczuwają silny ból stawów, zwłaszcza stawów kolanowych, biodrowych, stawów palcowych. Dermatolog Londyn udziela pomocy także tym pacjentom, u których choroba spowodowała deformację palców.
Leczenie łuszczycy – polska przychodnia w Londynie
Łuszczycę najczęściej leczy się objawowo, czyli dzięki różnego rodzaju maściom nakładanym na zmiany. Często są to maści sterydowe. W leczeniu łuszczycy skuteczne są również naświetlenia. Poza tym pacjentom zaleca się prowadzenie zdrowego stylu życia, unikanie infekcji, silnych stresów, wysypianie się, rezygnację z używek i przetworzonego jedzenia. Jeśli omówione metody nie działają, pacjentom proponuje się leczenie biologiczne, albo za pomocą silnych leków doustnych.