5.4 C
Londyn
sobota, 14 grudnia, 2024
Strona głównaPoradyJak wygląda procedura rozliczania podatków w UK?

Jak wygląda procedura rozliczania podatków w UK?

Date:

Pozostałe

Jak wybrać piec wolnostojący do małego domu?

Piece wolnostojące są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kominków, zarówno...

Z jakimi problemami prawnymi najczęściej spotykają się deweloperzy?

Inwestycje w rynek nieruchomości pozwalają na zdobycie dużych pieniędzy,...

Zegarki Swarovski: Połączenie elegancji z funkcjonalnością

Swarovski to marka, która zasłynęła z produkcji wyjątkowej biżuterii...

Jak dopasować drzwiczki kominkowe na wymiar do stylu wnętrza?

Kominek łączy funkcję użytkową i dekoracyjną. Z jednej strony...

Jak kompleksowo urządzić niewielkie mieszkanie? Praktyczne porady i inspiracje

Trend na małe mieszkania stale rośnie, nie bez powodu...
spot_imgspot_img

Podatki to podstawowe źródło wpływów do budżetu państwa. Bez podatków nie byłoby środków na utrzymanie publicznych szkół, szpitali, publicznych dróg i wielu innych obiektów, z których obywatele danego państwa mogą korzystać bezpłatnie. Dlatego płacenie podatków jest jednym z podstawowych obowiązków obywatelskich. Jeśli chodzi o podatek dochodowy, w wielu przypadkach istnieje możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaconej kwoty, po uprzednim złożeniu stosowanego rozliczenia. Jak wygląda procedura rozliczenia podatku w UK?

Terminy rozliczania podatku dochodowego w Anglii

System podatkowy Wielkiej Brytanii jest pod wieloma względami zbliżony do systemu funkcjonującego w Polsce. Oczywiście można wymienić wiele różnić, ale nie będą to różnice znaczące, choć z punktu widzenia podatników – przeważające na korzyść systemu brytyjskiego. Korzystne jest m.in. to, że nie każda osoba, która pozyskuje dochody na terenie Wielkiej Brytanii, musi składać rozliczenie podatkowe. Korzystne są również zasady rozliczania podatku w przypadku własnej działalności, zwłaszcza działalności w formie spółki LTD albo samozatrudnienia.

Jedną z większych różnic jest na pewno fakt, że rok podatkowy w Wielkiej Brytanii nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Podczas gdy w Polsce rok podatkowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia, w Wielkiej Brytanii przypada na czas od 6 do 5 kwietnia roku następnego. Siłą rzeczy na złożenie zeznania podatkowego w UK mamy nieco więcej czasu, bo termin nie mija 30 kwietnia. Opłaca się jednak złożyć rozliczenie wcześniej, bo im szybciej informacja trafi do HMRC, tym szybciej odzyskamy nadpłacone środki.

Rozliczenia podatku w UK – co będzie potrzebne?

Informacje na temat tego, kto i w jakim terminie musi rozliczyć podatek w Wielkiej Brytanii, są powszechnie dostępne, dlatego każdy, kto ma jakąkolwiek wątpliwość w tym temacie, może wejść na strony rządowe, albo strony biur podatkowych. Jedną z ważniejszych informacja jest ta, dotycząca dokumentów, na podstawie których można sporządzić zeznanie podatkowe i starać się o zwrot podatku. Najważniejsze są formularze P45 i P60, które pracownik otrzymuje od pracodawcy na koniec roku podatkowego bądź po zakończeniu współpracy. Jeśli podatnik nie dysponuje takim formularzem, rozliczenia podatku w UK mogą być wykonane na podstawie ostatnich odcinków wypłat. W takiej sytuacji najlepiej zwrócić się o pomoc do biura księgowego.

Polskie biuro księgowe w Anglii

Pracując bądź prowadząc działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii, podatki odprowadza się do brytyjskiego odpowiednika polskiego urzędu skarbowego. Oznacza to, że dokumenty składane są w języku angielskim, co dla niektórych osób, niezbyt dobrze władających językiem angielskim, do tego słabo zorientowanych w przepisach brytyjskiego prawa podatkowego, może być sporym wyzwaniem. Na szczęście polski księgowy w UK wcale nie jest rzadkością. Wpisując w wyszukiwarkę frazę rozliczenia podatku w UK albo polskie biuro księgowe w Anglii, szybko znajdziemy biuro podatkowe, które zaoferuje nam obsługę zarówno w angielskim, jak i polskim języku. Możliwość swobodnego porozumiewania się w ojczystym języku jest dla polskich obywateli bardzo ważna. Poza tym mogą oni liczyć na fachowe doradztwo w sytuacji, gdy w ciągu roku zarobki pozyskiwali zarówno w UK, jak i w Polsce.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Inne

spot_img