Schody wewnętrzne powinny być stabilne, bezpieczne i trwałe. Dużą wagę przywiązuje się również do ich wyglądu, ponieważ poza funkcją użytkową pełnią w pomieszczeniu funkcję dekoracyjną. Schody można wykonać jeszcze na etapie prowadzenia prac budowlanych, ale jeśli nie chcemy mieć w budynku konstrukcji żelbetonowej, mamy więcej czasu na wybór odpowiedniego materiału, rozmiaru i kształtu. Jeśli chodzi o rozmiar, najpierw należy poznać wymiary miejsca, w którym schody zostaną ustawione. To szczególnie ważne, gdy wybieramy schody na własną rękę i kupujemy w sklepie gotowy produkt, np. schody modułowe.
Schody modułowe na zamówienie – dlaczego warto?
Schody modułowe, nazywane również systemowymi, to produkty przeznaczone do samodzielnego montażu. Oczywiście producenci i sprzedawcy mogą zaoferować usługę montażu, ale w praktyce niewiele osób z niej korzysta. Każda „domowa złota rączka” poradzi sobie z montażem poszczególnych elementów schodów modułowych, zwłaszcza że wraz z produktem otrzymuje szczegółową instrukcję montażu.
Schody modułowe są znacznie tańsze od schodów drewnianych wykonywanych na indywidualne zamówienie, a mimo to zachwycają jakością wykonania i wyglądem. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy produkty od znanego i cenionego producenta, wykorzystującego materiały wysokiej jakości, dla którego zadowolenie klienta jest najwyższym priorytetem.
Mówiąc o zaletach schodów modułowych, należy wspomnieć także o szerokich możliwościach aranżacyjnych. Klient kupuje gotowy produkt, ale może wybrać drewno i kolor stopni, kolor konstrukcji czy rodzaj balustrady. Co więcej – wysokość schodów modułowych można delikatnie regulować, co sprawia, że pasują do różnych pomieszczeń.
Schody modułowe i ich wysokość – jak zmierzyć schody?
Nie każdy typ schodów wymaga takiej samej ilości miejsca. Przykładowo schody młynarskie nie potrzebują wiele miejsca na szerokość, ale bywają naprawdę długie. Z kolei schody zabiegowe cały czas dość mocno skręcają, przez co są znacznie szersze od młynarskich, ale nie zajmują wiele miejsca w linii prostej. Ze schodami modułowymi bywa różnie, ale większość produktów to schody proste z pojedynczym zabiegiem, a więc przeznaczone do montażu bezpośrednio przy ścianie. Chcąc kupić takie schody, musimy poznać zarówno wysokość pomieszczenia, szerokość otworu w stropie, jak i sprawdzić, ile miejsca mamy przy ścianie. Czy ściana jest dostatecznie długa, by zmieściły się tam schody?
Mierzenie otworu w stropie jest proste, sprawdzamy długość i szerokość. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na grubość stropu. Następnie mierzymy odległość od podłogi do stropu oraz ilość miejsca na schody (jak długie będą). Pomiarów najlepiej dokonywać z wykorzystaniem urządzenia laserowego. Kiedy znamy poszczególne wymiary, możemy obliczyć ilość stopni. Warto pamiętać, że za najwygodniejsze stopnie uznaje się te o wysokości 16-18 cm. Natomiast szerokość stopni powinna mieścić się w przedziale 29-32 cm. Przyjmując, że wysokość od podłogi do stropu to 290 cm, a nasze stopnie maja mieć 17 cm, dzielimy 290 przez 17 i otrzymujemy informację, że w pomieszczeniu zmieści się 18 stopni.