5.4 C
Londyn
sobota, 14 grudnia, 2024
Strona głównaTechnologiaCo to jest inżynieria wsteczna?

Co to jest inżynieria wsteczna?

Date:

Pozostałe

Jak wybrać piec wolnostojący do małego domu?

Piece wolnostojące są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kominków, zarówno...

Z jakimi problemami prawnymi najczęściej spotykają się deweloperzy?

Inwestycje w rynek nieruchomości pozwalają na zdobycie dużych pieniędzy,...

Zegarki Swarovski: Połączenie elegancji z funkcjonalnością

Swarovski to marka, która zasłynęła z produkcji wyjątkowej biżuterii...

Jak dopasować drzwiczki kominkowe na wymiar do stylu wnętrza?

Kominek łączy funkcję użytkową i dekoracyjną. Z jednej strony...

Jak kompleksowo urządzić niewielkie mieszkanie? Praktyczne porady i inspiracje

Trend na małe mieszkania stale rośnie, nie bez powodu...
spot_imgspot_img

Inżynieria wsteczna jest stosowana wówczas, kiedy w jakiejś maszynie, np. samochodzie, zepsuje się część czy podzespół, które nie są już produkowane. To dzięki inżynierii odwrotnej udaje się taką część precyzyjnie odtworzyć. Jednak by cały proces się udał musi go przeprowadzić wykwalifikowany inżynier. Rzeczywisty model takiego komponentu (np. części zamiennych do samochodu) uzyskuje się w formie trójwymiarowej i zdigitalizowanej. Skanowanie 3D służy temu, by taką uszkodzoną część odtworzyć w formie wirtualnej, a następnie tworzy się dokumentację techniczną takiego elementu i zleca wykonanie wiernego duplikatu.

Inżynieria wsteczna – jak prezentuje się historia?

W historii inżynierii odwrotnej nie obyło się bez znanych i opisywanych na całym świecie przypadków. Jednym z takich historycznych osiągnięć było zbudowanie radzieckiego komputera Agat na podstawie amerykańskiego komputera osobistego Apple II. Jeszcze większym osiągnięciem wydaje się budowa radzieckiego samolotu Tu-4, który był wiernym duplikatem Boeinga B-29. Udało się tego dokonać, dzięki temu, że trzy modele tego samolotu musiały awaryjnie wylądować na Syberii.

Modelowanie w inżynierii odwrotnej – rodzaje

Podstawową czynnością jaką wykonuje się w inżynierii wstecznej jest skanowanie 3D. Na bazie trójwymiarowego modelu tworzony jest model CAD. Wyróżnia się trzy rodzaje modeli, które stanowią podstawę do przeprowadzania odwrotnego projektowania 3D:

  • model parametryczny – wykorzystuje się go w tworzeniu modeli CAD typowo geometrycznych i jest definiowany matematycznie. Za jego pomocą modyfikuje się dane, można też opracować dokumentację 2D i udaje się stworzyć model, który może być poddawany modyfikacjom.
  • Model powierzchniowy (nieparametryczny) – za pomocą tego modelu udaje się tworzyć swobodne formy. Przede wszystkim wykorzystywany jest w odtwarzaniu kształtów obłych czy rzeźb, których nie uda się już zmierzyć tradycyjnymi metodami pomiarowymi. Służy do precyzyjnego odtworzenia powierzchni obiektu, ale z zachowaniem jego oryginalnych niedociągnięć, wad. Z tego powodu model powierzchniowy tak często wykorzystywany jest w sztuce.
  • Model hybrydowy – to połączenie modelu parametrycznego z powierzchniowym.

Inżynieria wsteczna – zalety i zastosowanie

Inżynieria odwrotna, która umożliwia zebranie danych CAD, pozwala odzwierciedlić rzeczywiste obiekty w sposób szybki i precyzyjny. Ta zaleta przekłada się na oszczędność czasu, ale i wydatków. Za pomocą inżynierii wstecznej udaje się bowiem wprowadzić niemal natychmiast zmiany w funkcjonujących już elementach, stworzyć modele, które perfekcyjnie są dopasowane do pozostałych elementów. Modele CAD można także aktualizować wówczas, kiedy dochodzi do jakichkolwiek zmian projektowych.

Inżynieria wsteczna znajduje zastosowanie w wielu branżach – medycynie, energetyce, lotnictwie, motoryzacji, rozrywce, archeologii, sztuce czy architekturze. Inżynieria odwrotna pozwala także modyfikować konstrukcje części obiektu, ale także przeanalizowanie produktów, które wprowadza na rynek konkurencja.

Subscribe

- Never miss a story with notifications

- Gain full access to our premium content

- Browse free from up to 5 devices at once

Inne

spot_img