Zdrowie

Zatrucie

Zatrucie zdarzają się najczęściej latem. Upały sprzyjają rozmnażaniu się bakterii wywołujących zatrucia, a sposób odżywiania podczas wakacji ułatwia ich przenoszenie. Brudne ręce, nie myte owoce, lody, ciastka, sałatki, a także mięso i ryby przygotowane w niehigienicznych warunkach mogą stać się przyczyną choroby. Wywołują ją najczęściej żywe bakterie, może jednak wystąpić i pod wpływem wytworzonego przez nie jadu lub gdy do organizmu człowieka dostaną się przetrwalniki bakterii. Zatruciu Pokarmowemu towarzyszą zazwyczaj bóle brzucha, biegunka, nudności, czasem wymioty, bóle głowy , osłabienie, gorączka. Zdarza się jednak, że objawy są nietypowe – następuje spadek temperatury , pojawiają się zaburzenia krążeniowe (np. spada ciśnienie krwi )i – najgroźniejsze dla życia – zaburzenia centralnego układu nerwowego .

Jak zmniejszyć ryzyko zatrucia?

– Przed przygotowaniem posiłku należy starannie myć ręce, a w trakcie gotowania nie wolno wycierać nosa, kichać czy dmuchać na żywność i próbować potraw łyżką, którą się już miało w ustach.

– Naczynia kuchenne i urządzenia, które wykorzystujemy przy sporządzaniu potraw, powinno się dokładnie umyć.

– Warzywa i owoce przed spożyciem lub przygotowaniem z nich sałatek trzeba dobrze umyć pod bieżącą woda w celu usunięcia resztek z ziemi(jad kiełbasiany) i bakterii naniesionych przez owady i gryzonie.

– jajka przed użyciem starannie umyć, a najlepiej włożyć je n kilkanaście sekund do wrzątku. Wbijając jajka do potraw trzeba uważać, by nie dostały się do nich skorupki. Szczególną ostrożność musimy zachować, sporządzając potrawy z surowymi jajkami (lody, majonez, tatar)

– Przy robieniu przetworów trzeba zachować maksymalną czystość, a produkty przeznaczone do konserwowania muszą być świeże .

Potrawy przygotowane w domu najlepiej spożywać zaraz po przygotowaniu . Potrawy przeznaczone do przechowywania należy, po szybkim ostudzeniu wstawić do lodówki w szklanym lub emaliowanym naczyniu

– Wszelkie świeże produkty spożywcze muszą być przechowywane w lodówce w opakowaniu, aby się ze sobą nie stykały.

Nie wolno powtórnie zamrażać raz rozmrożonej żywności, szczególnie lodów

– Przed otwarciem puszki lub słoika należy sprawdzić , czy są one czyste i czy wieczka nie są podejrzanie wypukłe (bakterie, zwłaszcza jadu kiełbasianego , mogą wytworzyć gaz , który powoduje wypukłość- tzw. bombaż). Jeśli więc po przebiciu Puszki czy odkręceniu wieczka słoika usłyszymy syk gazu , nie wolno spożywać zawartości.

-Otwarcie konserwy należy przed spożyciem dokładnie obejrzeć i powąchać (jad kiełbasiany ma zapach zjełczałego tłuszczu

Mięsa i przetworów mięsnych nie powinno się kupować na otwartych straganach oraz w handlu obwoźnym. Trzeba również zwrócić uwagę, czy było badane przez weterynarza

– Wszelkich konserw i przetworów przygotowywanych w domu ( zwłaszcza wekowanego mięsa ) nie wolno spożywać na zimno . Należy smażyć lub gotować przez kilkanaście minut.

– kupując produkty należy sprawdzić datę produkcji i termin przydatności do spożycia, lepiej by pochodziły z renomowanych firm.