Lifestyle

Zaproszenia na ślub – składanie zamówienia

Zaproszenia na ślub

Mimo że w księgarniach i sklepach papierniczych można kupić gotowe zaproszenia na ślub, coraz więcej osób decyduje się na przygotowanie indywidualnego projektu, a następnie składa zamówienie na wydruk w drukarni.

Przygotowanie do zamówienia zaproszeń ślubnych

Zamówienie na zaproszenia ślubne należy złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem. Pamiętajmy, że gości nie wypada zapraszać w ostatniej chwili – jest to działanie nietaktowne, mogące spowodować, że część osób odmówi udziału w uroczystości. Poza tym drukarnia musi mieć trochę czasu na realizację zamówienia, zwłaszcza jeśli to zamówienie duże i dotyczy wydruku spersonalizowanych zaproszeń. Wydruk partii jednakowych zaproszeń zawsze postępuje szybciej niż w przypadku, gdy na każdym egzemplarzu widnieją inne dane personalne. Poza tym czas realizacji zamówienia wydłuża się, gdy nie zgłaszamy się do drukarni z gotowym projektem, a oczekujemy, że opracowaniem projektu zajmie się zatrudniony w niej grafik.

Wzory zaproszeń ślubnych

Nie wszyscy klienci są zdecydowani co do tego, jak ma wyglądać gotowe zaproszenie. Niekiedy konieczne jest spotkanie w siedzibie drukarni, podczas którego zaprezentowane zostaną im różne wzory zaproszeń i próbki materiałów. Na takim spotkaniu opracowana zostanie treść zaproszenia i wybrane grafiki. Jeśli spotkanie twarzą w twarz z grafikiem nie jest możliwe, warto sprawdzić, jak w przypadku danej drukarni wygląda model współpracy online. Wpisując w wyszukiwarkę hasło zaproszenia ślubne drukarnia, pozyskamy wiele opisów takiej współpracy.

W jakim tempie powstają zaproszenia na ślub?

Wiemy już, że czas oczekiwania na realizację zamówienia wynika ze złożoności owego zamówienia (projekt i wydruk albo sam wydruk), typu zaproszeń (zaproszenia spersonalizowane bądź z polami do uzupełnienia) oraz wielkości nakładu. Koniecznie należy jednak wspomnieć, że czas realizacji zamówienia uzależniony jest również od aktualnej pory roku. W okresie od maja do października, a szczególnie w miesiącach wakacyjnych, czas oczekiwania na realizację zamówienia może być dłuższy niż w pozostałych częściach roku.

Proces składania zamówienia

Na stronie internetowej drukarni powinny znajdować się informacje na temat przebiegu procesu składania zamówienia. Najczęściej odbywa się to za pośrednictwem specjalnego formularza, do którego można dołączyć odpowiednie załączniki. Jakie to będą załączniki? Projekt graficzny, jeśli takim dysponujemy lub ewentualne szkice i notatki, które będzie mógł wykorzystać grafik. Przesyłamy również informacje dotyczące czasu i miejsca zaślubin oraz uroczystości weselnej, a jeśli na zaproszeniach mają znaleźć się imiona i nazwiska gości – również listę osób zaproszonych.

Zazwyczaj drukarnie proszą, by na liście gości znajdowały się imiona i nazwiska w formie odmienionej, czyli takiej, jaka będzie widnieć na zaproszeniu. Niekiedy potrzebne są dwie listy: odmienione nazwiska pojawią się w treści zaproszenia zaś nieodmienione na kopercie.