Porady

Zalety schodów modułowych

Schody modułowe to produkty idealne dla osób ceniących praktyczne rozwiązania i lubiących minimalistyczny styl. Z roku na rok zyskują coraz większą popularność i są chętnie wybierane przez właścicieli zarówno domów jednorodzinnych, jak i przestronnych mieszkań z antresolą. A jakie są największe zalety schodów modułowych?

Schody systemowe – na czym to polega?

Schody modułowe nazywa się też systemowymi, ponieważ rzeczywiście produkty te tworzą system, pozwalający na sprawny montaż schodów w rozmaitych pomieszczeniach. Schody składają się z modułów, czyli elementów przygotowanych w taki sposób, by łatwo można było je ze sobą połączyć, a w zależności od potrzeb, również wymieniać. Teoretycznie klient wybiera gotowe schody, czyli dany model z katalogu, ale w praktyce może podjąć wiele decyzji, które zupełnie odmienią wygląd schodów widocznych na stronach katalogu.

System schodów modułowych tworzą metalowa konstrukcja, balustrada, drewniane stopnie, szereg akcesoriów montażowych, a także wybrane elementy dodatkowe, np. barierki montowane wokół otworu stropowego. Każdy model dostępny jest w co najmniej dwóch szerokościach, poza tym klient może wskazać, jakiej długości schody są mu potrzebne (ile stopni mają mieć jego schody). Schody systemowe dają możliwość delikatnego regulowania odległości między stopniami, co jest rozwiązaniem bardzo przydatnym. Wśród zalet schodów modułowych z pewnością należy więc wymienić uniwersalność i mnogość zastosowań.

Schody modułowe – szerokie możliwości aranżacyjne

Niewątpliwą zaletą schodów modułowych jest to, że można dopasować ich wygląd do własnych upodobań. Klient, zamawiając schody modułowe, może wybrać gatunek drewna na stopnie, kolor stopni, kolor konstrukcji i typ balustrady. Producenci schodów modułowych oferują wiele możliwości wyboru, co zachęca potencjalnych klientów do podejmowania decyzji zakupowych. Zwłaszcza że schody systemowe można mieć niemal od ręki (czas oczekiwania wynosi zwykle 2-3 tygodnie). Tymczasem na wykonanie schodów przez firmę stolarską nierzadko trzeba oczekiwać kilka miesięcy, a nawet pół roku.

Schody modułowe do samodzielnego montażu – atrakcyjna cena

Kolejną zaletą schodów modułowych jest fakt, że można je nabyć w bardzo atrakcyjnej cenie. Z uwagi na fakt, że są to schody gotowe, produkty seryjne, ich cena jest nieporównywalnie niższa od ceny schodów wykonywanych na indywidualne zamówienie. Poza tym, kupując taki produkt, możemy sporo zaoszczędzić na kosztach montażu. Schody modułowe są przeznaczone do samodzielnego montażu, z czym bez trudu poradzi sobie każdy, kto przynajmniej raz w życiu składał meble. Montaż jest prosty, intuicyjny, poza tym klient otrzymuje szczegółową instrukcję. Zdecydowanie warto ją przeczytać i krok po kroku realizować kolejne wskazówki. Oczywiście najlepiej, gdy montażem zajmą się wspólnie przynajmniej dwie osoby, wówczas jedna może coś przytrzymać, a druga skręcać. Zgranej parze całą pracę uda się wykonać w ciągu jednego popołudnia.