Biznes

Wzorzyste tkaniny żakardowe

Tkaniny żakardowe

Wzorzystych tkanin nie trzeba się obawiać, ale z uszyte z nich ubrania należy umiejętnie łączyć z innymi elementami garderoby. Tkaninami wyróżniającymi się bardzo bogatym wzornictwem są żakardy, które mogą być wyprodukowane z wielu kolorowych nitek. Tkaniny żakardowe popularność zyskały jednak nie tylko za sprawą niebanalnego wzornictwa, ale także swoich właściwości.

Żakard – wytrzymały, łatwy w obróbce, efektowny

Tkaniny żakardowe są zwykle mniej elastyczne niż dzianiny, ale dzięki temu bardziej eleganckie. Oczywiście nie oznacza to, że są sztywne i nieprzyjemne w dotyku – przeciwnie, niektóre żakardy są na tyle delikatne dla skóry, że szyje się z nich pościel oraz chusty do noszenia niemowląt.

Żakard jest materiałem wytrzymałym i łatwym w obróbce, przez co znalazł wiele zastosowań nie tylko w przemyśle odzieżowym, ale również w dekoratorstwie. Z żakardów szyje się sukienki, bluzki, żakiety, marynarki, kostiumy i płaszcze czy dziecięce kombinezony. Tkaninę wykorzystuje się także do szycia pokrowców na materace, obrusów i bieżników, zasłon, kotar, a nawet dekoracyjnych poszewek na poduszki. Żakardy powszechnie uznaje się za tkaniny eleganckie i efektowne. Efekt ten potęgują rozbudowany wzory.

Tkaniny żakardowe i ich wzornictwo

Uzyskanie rozbudowanych wzorów umożliwia mechanizm Żakarda, czyli mechanizm przesmykowy, pozwalający na sterowanie pojedynczymi nitkami osnowy. To dzięki wynalazkowi z początków XIX wieku możliwe jest uzyskanie na tkaninie dowolnych, niekiedy bardzo skomplikowanych i niezwykle barwnych wzorów.

Najpopularniejsze wzory żakardów to z pewnością motywy kwiatowe i geometryczne. Spotykamy je zarówno na starych tkaninach żakardowych, jak i materiałach powstających współcześnie. Motywy florystyczne nigdy nie wychodzą z mody, choć na przestrzeni lat przeszły liczne przeobrażenia. Niegdyś modne były małe, regularne wzorki, dziś stawia się raczej na duże kwiaty i liście – zwłaszcza w stylizacjach wiosenno-letnich.

Jeśli chodzi o wzory geometryczne, w modzie są zarówno klasyczne figury (kwadraty, romby, koła itd.) symetrycznie rozmieszczone na tkaninie, jak i wzory nowoczesne, rozbudowane, niekiedy sprawiające wrażenie przypadkowości. Efekt może spotęgować użycie wielu kolorowych nitek, w tym także nici brokatowej, złotej lub srebrnej.

Wysokiej jakości tkaniny żakardowe

Żakardy powstają dziś zarówno z włókien naturalnych, jak i sztucznych. Największą popularnością cieszą się jednak ich mieszanki, które są znacznie tańsze od tkanin z naturalnego jedwabiu, a jednocześnie, dzięki syntetycznym dodatkom, trwałe i niewybredne, jeśli chodzi o pielęgnację. Dziś, dzięki licznym sklepom internetowym, nie ma problemu z dostępnością wysokiej jakości tkanin żakardowych.