Firmy zajmujące się produkcją płytek drukowanych, przyjmują zamówienia zarówno od mniejszych zleceniodawców, jak i znanych i cenionych od lat producentów elektroniki. Niezależnie od wielkości zlecenia, dla każdego zamawiającego ważne jest, by mógł w możliwe najkrótszym czasie poznać koszt i przewidywany termin realizacji danego zlecenia. Wycena PCB odbędzie się zdecydowanie szybciej, gdy potencjalny klient dostarczy wszelkich niezbędnych do tego celu informacji. Jakie parametry dotyczące PCB mają tutaj znaczenie?
Łatwe składanie zamówienia na PCB
Skąd zleceniodawca ma wiedzieć, jakich informacji oczekuje od niego zleceniobiorca? Ci, którzy na co dzień współpracują z producentami obwodów drukowanych, zdążyli przyzwyczaić się do wymagań producentów i potrafią określić standardowe etapy produkcji płytki PCB. Proces produkcyjny zwykle wygląda bardzo podobnie, niezależnie od tego, kto się produkcją płytki zajmuje. Niemniej wymagania klientów odnośnie rodzaju laminatu czy ilości warstw decydują o ilości i kolejności poszczególnych etapów produkcji.
Formularz składania zamówienia na płytki drukowane
Podczas składania zamówienia klient musi podać wiele szczegółowych informacji dotyczących projektu, a rodzaj laminatu czy ilość warstw zdecydowanie nie są tutaj najważniejsze, choć oczywiście o podaniu takich danych nie sposób zapomnieć. W tej chwili najprzystępniejszą formą składania zamówienia są formularze, jakie na swoich stronach internetowych zamieszczają firmy oferujące obwody drukowane na zamówienie. Dzięki doskonale przygotowanym formularzom, składanie zamówienia na PCB jest naprawdę łatwe. Każde pole formularza zostało opisane w taki sposób, by nikt nie miał wątpliwości, jakiego rodzaju informacje powinien w danym miejscu zamieścić i jakie pliki załączyć. Jeśli informacje są kompletne, możliwa jest sprawna wycena PCB.
Wycena PCB – od czego zależy koszt produkcji?
Koszt produkcji obwodów drukowanych uzależniony jest od wielu czynników, ale da się wśród nich wskazać kilka, które mają tutaj decydujące znaczenie. Podczas wyceny PCB pod uwagę bierze się przede wszystkim ilość obwodów, ilość warstw, technologię, rodzaj wykończenia powierzchni, wymiary PCB oraz typ laminatu. Niektóre firmy cenę wykonania usługi uzależniają również od tego, czy klient decyduje się na produkcję standardową (standardowy czas realizacji zlecenia), czy też produkcję ekspresową.
Oszacowanie kosztów produkcji – wycena PCB
Im większą ilością danych decyduje producent PCB, tym jego wyliczenia będą dokładniejsze. Klienci nie chcą, by ostateczny koszt wykonania usługi znacznie odbiegał od tego, co podano w wycenie, dlatego to właśnie im powinno zależeć na podaniu dokładnych informacji. Sprecyzowane wymagania odnośnie parametrów pozwalają na dokładne oszacowanie kosztów produkcji. Poza tym, dysponując wszystkimi danymi, producent PCB jest w stanie przygotować ofertę dostosowaną do potrzeb klienta. Nie chodzi tu jedynie o najkorzystniejszą ofertę cenową.