Lifestyle

Urządzanie mieszkania – kilka słów o kolorach i ich wpływie na nastrój

Kolory mają ogromny wpływ na samopoczucie człowieka, dlatego ich dobór jest ogromnie ważną kwestią. Urządzając dom/mieszkanie należy dokładnie przeanalizować własne preferencje i zastanowić się nad efektem jaki chcemy uzyskać. Trzeba również pamiętać, że nie każdy kolor pasuje do każdego wnętrza. Oto krótka ściągawka opisująca kolory i ich oddziaływanie na nastrój.

  1. Kolor niebieski – zaliczany do grupy kolorów zimnych. Do niebieskipomieszczenia „wprowadza” świeżość, czystość, ale i chłód. To barwa, z której pomocą można optycznie powiększyć wnętrze. Nadaje się do większości pomieszczeń, ponieważ relaksuje, odpręża i uspokaja. Idealny do łazienki lub salonu.

  2. Kolor zielony – większości osób kojarzy się z nadzieją, wolnością i wszystkim co pozytywne. Relaksuje i działa odstresowująco, niezależnie od tego, w jakim występuje odcieniu. Można go zastosować zielonyniemal w każdym pomieszczeniu, zarówno w sypialni, jak i salonie czy łazience. Jako wiodący kolor będzie raczej mało odpowiedni do kuchni, jednak dodatki w tym odcieniu sprawdzą się idealnie.
  3. Kolor czerwony – bardzo intensywny i energetyczny. Pobudza do działania i dodaje energii, jednak użyty w nadmiarze będzie powodował czerwonyrozdrażnienie. Dlatego też warto wybierać dodatki w tym kolorze i łączyć go z innymi barwami np. szarym, niebieskim, białym lub fioletowym. Nie nadaje się do sypialni, za to w kuchni, salonie, czy łazience sprawdzi się genialnie.
  4. Kolor pomarańczowy – podobnie jak czerwony jest bardzo optymistyczny, radosny i energetyczny. W zależności od odcienia pomaranczowymożna stosować go w całym wnętrzu lub postawić na dodatki. Świetnie współgra z niebieskim, zielonym i białym (zasada kontrastu). Sprawdzi się w kuchni, salonie, łazience, pokoju dziecięcym.
  5. Kolor żółty – bardzo radosny i pobudzający do pozytywnego myślenia. To kolor, który rozświetla, więc warto go zastosować w słabo doświetlonych pomieszczeniach. Bardzo ładnie komponuje się z białym, zielonym, szarym i niebieskim. Pobudza apetyt, więc warto go użyć w zółtykuchni i jadalni. Niemniej jednak w sypialni, salonie i łazience też będzie wyglądał doskonale. Niestety użyty w nadmiarze drażni i irytuje, więc tego powinno się unikać.
  6. Kolor biały – idealnie pasuje do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim i minimalistycznym. Wprowadza spokój, czystość, chłód, ale i surowość. Jego odpowiednie użycie pozwala optycznie powiększyć wnętrze. Całe pomieszczenie urządzone w kolorze białym białymoże lekko przytłaczać i wyglądać na zbyt monotonne, a więc trzeba go łączyć z kolorowymi dodatkami. Będzie pięknie wyglądał w każdym pomieszczeniu
  7. Kolory stonowane, a więc beż, czerń i szarość – wyglądają bardzo elegancko i klasycznie. U człowieka wywołują poczucie bezpieczeństwa i wewnętrznego spokoju, które pomagają się skoncentrować i lepiej wykonywać różne prace. Użyte samodzielnie stonowanewyglądają trochę smutnie i monotonnie, więc najlepiej łączyć je z dodatkami w zdecydowanych odcieniach. Kolory stonowane można zastosować w każdym wnętrzu.