Porady

Ulga na Internet 2020

ulga na internet

30 kwietnia upływa termin rozliczeń z fiskusem. Ci, którzy przez cały ubiegły rok pracowali w jednym miejscu, nie mają potrzeby rozliczania się wspólnie z małżonkiem, ani też nie przysługują im żadne ulgi podatkowe, nie muszą składać zeznania podatkowego, bowiem urząd skarbowy rozliczy podatek za nich. 15 lutego Krajowa Administracja Skarbowa Udostępniła platformę Twój e-PIT. To tam udostępnia wypełnione przez siebie deklaracje PIT-37 i PIT-38, a także PIT-28 i PIT-36 podatników, którzy w 2019 roku nie uzyskali dochodów z działalności gospodarczej. Jeśli podatnik nie chce wprowadzać do deklaracji PIT-37 czy PIT-38 żadnych zmian, nie musi robić nic. 30 kwietnia takie rozliczenie zostanie automatycznie zaakceptowane. Natomiast, jeśli podatnikowi przysługuje ulga na Internet 2020 czy ulga na dzieci i podatnik chce z niej skorzystać, musi sporządzić deklarację podatkową na nowo.

Ulga na Internet 2020 – możliwość zapłacenia niższego podatku

Tzw. ulga internetowa to jeden ze sposobów na zapłacenie niższego podatku dochodowego, ale oczywiście nie wszyscy mogą z takiej ulgi skorzystać. Zacznijmy jednak od początku – czym właściwie jest ulga na Internet?

Zgodnie z przepisami prawa podatkowego, od dochodu/przychodu wykazanego w rozliczeniu PIT można odliczyć wydatki poniesione na Internet w roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie. Jak sama nazwa wskazuje, ulga związana jest z korzystaniem z sieci internetowej, a zatem przysługuje użytkownikom Internetu, którzy zawarli umowę z operatorem sieci. Co ciekawe, prawo do ulgi ma nie tylko osoba korzystająca z Internetu za pośrednictwem komputera stacjonarnego w miejscu zamieszkania, ale również podatnik korzystający z przenośnego modemu podłączonego do laptopa, podatnik posiadający Internet w telefonie komórkowym, czy też korzystający z sieci wireless.

Należy również zaznaczyć, że z ulgi internetowej skorzystać można jedynie dwukrotnie, zatem ci, którzy w 2020 roku skorzystają z niej po raz pierwszy, ponownie będą mogli zrobić to za rok. Natomiast Ci, którzy ulgę internetowa po raz pierwszy wykorzystali w 2019 roku, ostatni raz mogą z niej skorzystać w rozliczeniu składanym do 30 kwietnia b.r.

Ile wynosi ulga na Internet 2020?

Od dochodu za rok 2019 można odliczyć faktycznie poniesione wydatki na Internet, ale nie może to być suma wyższa niż 760 zł. Osoba, która chce skorzystać z takiej ulgi, powinna dysponować dokumentami potwierdzającymi poniesione wydatki, w jasny sposób potwierdzającymi kto, za co i komu zapłacił.