Porady

Techniczna strona druku cyfrowego

Druk cyfrowy jest tym najpopularniejszym i najpowszechniej stosowanym. Oferuje go większość drukarni, ponieważ daje mnóstwo możliwości i posiada sporo zalet. Chyba nie ma osoby, która chociaż raz nie skorzystałaby z tej usługi, dlatego warto przyjrzeć się jej nieco bliżej i poznać ją od technicznej strony. W tym artykule skupimy się na podstawowych zagadnieniach, takich jak jego zalety oraz rodzaje. Podane informacje z pewnością przydadzą się każdemu, kto zamierza działać w branży poligraficznej, ale nie tylko. A zatem, wszystkich zainteresowanych zapraszam do lektury i poszerzania swojej wiedzy z tejże dziedziny.

Czym charakteryzuje się druk cyfrowy?

Pierwszą rzeczą, o której należy wspomnieć, to cechy druku cyfrowego. Wśród tych najważniejszych należy wymienić: możliwość druku materiałów bezpośrednio z komputera lub z cyfrowych nośników informacji oraz ich personalizowanie, a więc bieżące wprowadzanie zmian do elementów graficznych czy tekstowych. Stanowi to spore ułatwienie i przyspiesza realizowanie zleceń. Ponadto druk cyfrowy, jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga formy drukowej, co stanowi nie lada atut. IMAGEN_1

Zalety druku cyfrowego

Druk cyfrowy jest bardzo uniwersalny i posiada szereg różnych zastosowań. Wynika to z mnóstwa jego zalet. Jakich? Oto zbiór tych najistotniejszych:

– możliwość bardzo szybkiego wykonywania zleceń,

– niezwykle krótki czas przygotowywania materiałów do druku,

– możliwość obróbki materiałów, w trakcie drukowania innych,

– bardzo dobra jakość wydruków,

– świetna prędkość wydruku,

– możliwość tworzenia wydruków na różnych podłożach, które posiadają rozmaitą gramaturę,

– niższe koszty wydruku i oszczędność czasu, wynikające z braku konieczności przygotowywania formy drukarskiej,

– możliwość personalizacji materiałów drukowanych,

– powtarzalność wydruków,

– łatwa i szybka archiwizacja materiałów,

– szerokie spectrum możliwości w zakresie obróbki cyfrowej obrazów,

– możliwość używania szerokiej gamy kolorów, w tym odcieni dodatkowych,

– wymiana tonerów, która trwa dosłownie chwilę.

Rodzaje druku cyfrowego

Druk cyfrowy można podzielić na cztery podstawowe rodzaje: elektrofotograficzny (laserowy), jonografię (elektrografię), magnetografię (o tym, na czym polega magnetografia możesz poczytać na encyklopedia.pwn.pl), elkografię, termografię oraz link-jet. Najczęściej stosuje się ten pierwszy typ. Na czym on polega? Już wyjaśniamy. Najpierw dochodzi do przerobienia danych o drukowanym obrazie przez kontroler wydruku. Są one potrzebne do wymodulowania laserowej wiązki, która naświetla wirujący i pokryty światłoczułym materiałem cylinder. W ten sposób dochodzi do „zakodowania” obrazu. Kolejny etap to zbliżenie do cylindra tonera wymieszanego z nośnikiem, który przywiera do niego w miejscach naświetlonych. Na samym końcu dochodzi do przeniesienia barwnika na podłoże (np. papier) i utrwalenia go za pomocą ciepła.

Druk wielkoformatowy metodą cyfrową

Przy zastosowaniu druku cyfrowego można przygotowywać wydruki o różnych wielkościach, także te wielkoformatowe. Niezbędne są tylko specjalne maszyny. W zależności od wybranej technologii druk cyfrowy wielkoformatowy dzieli się na: lateksowy, solwentowy, midsolwentowy, ekosolwentowy, pigmentowy, barwnikowy, UV.

O druku cyfrowym można by napisać jeszcze więcej, ponieważ to dość obszerny temat, jednak takie ogólne informacje z pewnością przydadzą się osobom, które dopiero zapoznają się z tematem. Warto wiedzieć, że przy jego zastosowaniu można drukować różnorodne dokumenty, począwszy od tych tekstowych (książki, broszury, poradniki), po wielkoformatowe reklamy i bannery.

Artykuł został przygotowany, dzięki materiałom udostępnionym przez firmę  Gutenberg – drukarnia we Wrocławiu. Specjalizuje się ona w druku cyfrowym, wielkoformatowym, skanowaniu i plotowaniu. Zajmuje się przygotowywaniem materiałów reklamowych, fotorolet, zdjęć, fotoobrazów na płótnie i na papierze, fotoksiążek, fotoalbumów itp. Proponuje bardzo szeroką ofertę usługową, która spełni oczekiwania każdego klienta.

IMAGEN_1